| MadaLina274 a întrebat:

De la ce vine prescurtarea " eii Iasi'" sau ceva de genul...o tot foloseste profesorul de latina la ora si nu stiu ce inseamna...imi poate explica cineva?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Bănuiesc ca o folosește când îi puneți o întrebare aiurea sau il puneți să facă ceva, dacă în situațiile astea se întâmplă spune " Ei ași " și este o expresie.

| corolav a răspuns (pentru AlexElektro1987):

Expresia corectă ar fi :„Ei, aș!".
Nu „ași".
Așa cum ai scris matale s-ar traduce „Ei campioni" sau" „Cei dintîi".

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru corolav):

Nu are nici o treaba una cu alta, pentu ca expresia asta o folosesc oamenii cand ii deranjeaza o intrebare, gen ca si cand eu intreb pe cine "Si vrei sa ma superi " si acea persoana mi-ar raspunde " ei asi", nu " ei aș" ca nu are niciun sens expresia " ei aș "

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Chiar așa spune? „Eii"? Cu doi de „i"?