| WhatABeautifulDay a întrebat:

De la ce vine 's-a'? Inseamna 'se a'?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

NU exista "se a"! Ce vrei să spui?
In cazul de față, cratima separa pronumele reflexiv "s" de verbul auxiliar "a" (ex. s-a dus)

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a dus pe sine, adică a dus persoana lui, per se, pe sine. Deci se a dus. Prescurtat, s-a dus.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vai dar ce intrebari frumoase ai se vede ca degeaba mergi la scoală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cam ruginit ca am terminat scoala de mult. S-a folosesti cand descrii o actiune.
S-a dus la scoala.
Verbul este s-a dus.
Mama sa, face prajituri bune.
Aici este pronume reflexiv, si verbul este face.

| FCx78 a răspuns:

Propoziţii cu ortogramele „s-a" şi „sa", sunt multe de feluri. A se* înseamnă de exemplu a se bucura, a se intrista, a se afla, a se aduna, a se autentica etc.

| xThr33 a răspuns:

Verbul e "a duce" daca duci pe cineva/ceva ai nevoie de un prinumele pentru obiect. In cazul tau ai pronumele reflexiv pe sine -> se -> s.
Exemplu cu fiecare:
SE imbraca pe SINE.
SE imbraca.
Acum 2 ore S-a imbracat.

SE si S sunt formele NEACCENTUATE ale pronumelui reflexiv (pe) SINE (forma accentuata)

| sabin89 a răspuns (pentru xThr33):

"Acum 2 ore S-a imbracat" - sau "acum două ore s-a îmbătat" happy