| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De multe ori am auzit fraza asta "istoria se repeta" la ce se refera mai exact? se refera la generatii?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Adica ce s-a intamplat in trecut se intampla si acum.

| Hexiled a răspuns:

La greseli

| gheorghe699 a răspuns:

Se refra, la multe...

| HelpingHands a răspuns:

Felul în care funcționează lumea este ca lecțiile pe care oamenii nu le-au învățat, să se repete! Așa vrea Dumnezeu să repete o pedeapsă la anumite intervale de timp până când omul / umanitatea se învață minte. De aceea se spune ca, cine nu are memoria istoriei, riscă s-o repete!

| MihaiPavel21 a răspuns:

Această frază se referă la un eveniment sau mai multe evenimente care s-au întâmplat în trecut și se întâmplă (se repetă) și acum.

| Olga12 a răspuns:

Greșelile care sunt repetate

| Crina141 a răspuns:

,,Istoria se repeta'' = Ceva ce deja s-a intamplat, se intampla din nou.,, Deja vu'' e acelasi lucru intr-un fel.
Sper ca te-am ajutat in cautarea ta!