| driblin a întrebat:

De unde vine expresia  a pune bete-n roate?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Din popor...

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai e logic daca pui bete in roatele unui mijloc de transport, roata nu se mai invarte deci mijlocul de transport sta pe loc... expresie populara

| Parintele a răspuns:

Expresie populara...pe vremuri carele aveau roti cu spite si daca ai pune niste bete intre spite se ingreuneaza mersul. Expresia in sine are sensul de a baga strambe si a incerca sabotarea unui demers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

| Cabel a răspuns:

O căruță încărcată care merge la vale poate fi un pericol pentru cai și nu numai, astfel că, pentru a o înfrâna se bagă niște lemne destul de groase între spițele căruței. În felul ăsta roțile nu se mai învârt ci alunecă. O practică întâlnită și în zilele noastre în zonele de deal și munte.