| Bobo15 a întrebat:

Dece in zilele calduroase apa din lacuri este mai rece decat aerul?

1 răspuns:
| catalinutza99 a răspuns:

Sa spunem ca apei ii ia ceva timp sa se adapteze. Daca e cald afara, apa va fi mai rece, iar daca e frig (cum e acum), apa este mai calda decat aerul inconjurator. Daca caldura persista, atunci se incalzeste si apa (cum era in Marea Neagra, in vara asta... spunea la stiri ca este de vreo 30 si ceva de grade). Un alt exemplu cum ca apa isi schimba temperatura mai greu, este apa termala, care este incalzita de cartite in centrale si cand le ploua in sus este inca calda (glumesc, mai putin la partea in care este inca calda). FUNDA?