| Sakura1218 a întrebat:

Deci... aș vrea o listă cu lecturile suplimentare pentru clasa a
9-a. Lista cu cele mai multe titluri de cărți ( necesare in clasa a 9-a! ) primește funda.

Răspuns Câştigător
| youcon a răspuns:

-Morometi - Marin Preda
-Venere si Madona - M. Eminescu
-Romanul adolescentului miop - M. Eliade
-In Nirvana - I.L.Caragiale
-Balta Alba - V.Alecsandri
-Apus de soare - B.S.Delavrancea
-Amintiri din copilarie - I.Creanga
-De la noi la Cladova - Gala Galaction
-Romeo si Julieta - William Shakespeare
-Sara pe deal-Mihai Eminescu
-Lostrita - V.Alecsandri
-La hanul lui Manjoala - I.L.Caragiale
-De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger
-O faclie de paste – I.L. Caragiale
-In vreme de razboi – I.L. Caragiale
-Pescarul Amin – Vasile Voiculescu
-Ultimul Berevoi - Vasile Voiculescu

FUNDA!

5 răspunsuri:
| Wintersmile a răspuns:

M.Eliade:Romanul adolescentului miop si Domnisoara Christina
Barbu.St.Delavrancea:Apus de soare
I.Creanga:Amintiri din copilarie
M.Preda:Morometii vol 1
I. Teodoreanu:La Medeleni
G.Calinescu:Cartea nuntii
W.Shakespeare:Romeo si Julieta
I.Slavici:Mara
Gala Galactionbig grine la noi la Cladova

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Ciocoii vechi si noi (de Nicolae Filimon )
-Mayitrei
-Nunta-n cer
-Secretul dr Honigberger
-La tiganci
- Micul print
- Moara cu noroc
- Mara
-Ion ( de Livu Rebreanu )
-Romanul adolescentului miop
-Tren de placere (de I.L.Caragiale)
-Balata Alba (de Vasile Alecsandri)
-O noapte furtunoasa

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Pe clasa a 9 a vei face urmatoarele lecturi:
Mara
Balta Alba
Cartea nuntii
Tren de placere-I.L.Caragiale
Ciocoii vechi si noi-Nicolae Filimon
Toate panzele sus-Radu Tudoran
Hronicul si cantecul varsttelor-Lucian Blaga
Amintiri din copilarie-Ion Creanga

-Ion, Moara cu noroc, Harap-Alb sunt pentru a X-a
Eu acum am terminat clasa a IX si cele enumerate de mine mai sus o trebuit sa le citim ma mai gandesc ce ne-o mai dat si iti mai zic

| robertaaax a răspuns:

Depinde de profilul la care eşti, eu sunt la mate-info simplu şi am făcut la română Amintiri din copilărie, Romanul adolescentului miop, Maitreyi, Luceafărul, Moara cu noroc şi Harap-Alb, deci nu sunt cine ştie ce, în plus multe dintre ele au fost studiate din gimnaziu. În plus am mai făcut câteva poezii, vreo 2-3, pe care profa' ne punea să le recităm în faţa clasei pentru notă. Dacă eşti la filologie, ştiu că anul ăsta o prietenă de-a mea a făcut în plus Veronica se hotărăşte să moară, şi câteva lecturi în plus, nu chiar atât de importante. Însă depinde foarte mult de profil şi de ce vrea profu' să studiaţi la clasă, cel mai bine te uiţi pe programă, dacă găseşti. happy

| Sakura1218 explică (pentru robertaaax):

Eu la mate info vreau să merg... însă lecturile de bază cerute in clasa a 9 nu vreau să le ratez doar pentru că sunt la un profil real. Îți mulțumesc pentru răspuns! ^_^