| anonim_4396 a întrebat:

Daca pe primul semestru am 9 absente nemotivate, pe al doilea se iau absentele de la capat sau se continua de la 9 absente?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua situatii, respectiv absentele se cumuleaza pe intreg anul scolar in caz de sanctiuni si nu se cumuleaza in caz de stabilire a notei la purtare pe semestru, respectiv scaderea cu un punct la fiecare 10 absente nemotivate pe semestru.
Conform Statutului elevului, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 4742/2016, citez:
"ART. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmeşte de către profesorul  diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
  (2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în  catalogul clasei şi se menţionează în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei.
ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare.
ART. 27. (1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct."

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

De cate ori vrei sa-ti mai spun ca se trage linie si se pleaca de la 0 absente in semestrul doi? Am trecut deja prin 8 ani de scoala si inca 4 de liceu. Ce te face sa crezi ca nu stiu despre ce vorbesc?

| Violleta2022 a răspuns:

Absentele se aduna si la un momnet dat diriginta scade nota la purtare.
De altfel, diriginta are obligatia sa trimita scrisoare la parinti sa-i informeze despre absentele tale.

| Donsavas a răspuns:

Pe al doilea semestru, da, se ''reseteaza'' catalogul, adica se incheie un capitol si se incepe altul, da' asta nu inseamna ca daca e si incheiat va fi uitat sau sters. Media la purtare de pe primul semestrul cu cea de pe urmatorul se aduna si se imparte la 2 si astfel vei afla cam unde te ''clasifici'' tu la comportament. Ai grija! pe viitor, nu stii ce dezavantaje intampini de la asemenea reputatii stricate. Succes la scoala...si nu uita de ce ai inceput-o! pentru a o termina cu SUCCES!

| deeeaqq a răspuns:

Se ia de la 0.

| cristinel375 a răspuns:

Se ia de la 0.
Nu are nici o treaba cu alea de pe primul, dar, la finalul anului se calculeaza toate, de pe toata durata anului scolar.

| Alex007007 a răspuns (pentru cristinel375):

Ok, si dupa ce se calculeaza? Are vreo influenta asupra mediei la purtare?

| cristinel375 a răspuns (pentru Alex007007):

Nu are nici o influenta, ti le aduna si se noteaza in catalag, sau cand preda situatia, dar nu se scade media, doar daca depasesti 10 absente.