| DN7 a întrebat:

Deci intrebarea mea suna cam asa : Am 6 note la romana. Notele sunt : 9, 9, 10,10, 10,10.
Media in teza : 9.
Faza e ca... doamna a facut calculele si-mi iese 9, 49. si pe calculator imi iese 9, 5..si a zis ca nu poate sa treaca media 10 ca nu iese la aia acolo in registru si-i taie. si ramane neincheiatastraight face, ea a facut calculu pe foaie unele sub altele si pe calculator da 9, 5 straight face Da. orcium deja a incheiat-o. se mai poate face ceva in privinta asta. cand verifica aia si vad ca nu iese 9 si ci iese 10?laughing

Răspuns Câştigător
| Alynush32 a răspuns:

Pe calculator iti iese 9, 50 si eu am patit asta la mate dar daca faci pe foaie calculul iti iese 9, 49 pentru ca profesorul nu aproximeaza acel 9, 6666 in 9, 67; acum depinde de profesoar/a dar atrage-i atentia sa faca acea aproximare ca asa se face normal, si se poate rectifica media cu aprobare adirectorului/arei

| DN7 explică (pentru Alynush32):

Mda. happy cam asa. am facut scandallaughing si a sters si a pus media 10

4 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Daca iti iese 9.49, fie iti da profa media 10, fie te mai asculta.

| DN7 explică (pentru fuzzer):

Nu se mai poate. Era full casuta aia plina cu note.

| fuzzer a răspuns (pentru DN7):

Atunci iti da 10, sa nu se zgarceasca, pe sfarsit de an.Ca si il chem pe Chuck Norris!