| anonim_4396 a întrebat:

Deci, la scoala ni se preda engleza - a III-a cea mai vorbita in lume. Prima este chineza, nu cred ca avem noi romanii, nevoie de ea prea mult si a II-a, este spaniola.
Nu era mai bine sa avem spaniola in loc de franceza? De ce avem franceza?

18 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deoarece a doua cea mai influenta limba europeana este limba franceza!
In anii comunsimului se facea franceza si germana, prin anii 50 se facea si rusa.
Acum depinde de la tara la tara...americanii au spaniola, altii au doar engleza.
la romani a ramas neschimbata a doua limba predata, cu toate ca vremurile au evoluat
Unele licee te lasa sa iti alegi a doua sau prima limba...dar mai dureaza pana cand optiunea asta o sa fie implementata si in toate scolile generale

| William a răspuns:

Man, era mai bine chineza in loc de franceza, sau orice limba doar franceza sa o scoata ce e inutila.

| iloveusa a răspuns:

Mistere nerezolvate inca

| SexyFrumushika a răspuns:

Ba da spaniola era mai buna decat franceza! eu de 7 ani urmaresc pe acasa tv telenovelele acelea si am invatat perect spaniola1da si franceza e frumosa!

| Azµre a răspuns (pentru SexyFrumushika):

Și pun pariu că nu poți face diferența între Spaniola Americii Latine și Spaniola Castiliană.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Da, pe unele site-uri apare pe doi, pe altele pe trei si eu ma gandeam ca mai degraba engleza se vorbeste cel mai mult. Cu siguranta pe viitor va fi pe locul I.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum asta n-are importanță... dar cum e la noi sistemul mâine poimâine ne trezim ca limbă oficială MAGHIARA. Deja le-a facut școli, facultăți, instituții în care se vorbește maghiară... Firar mama lor a dracu de unguri.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Cu toate ca n-am nimic cu ungurii, totusi, au si ei o tara. Trebuia sa-si construiasca scolile astea care sunt pe teritoriul nostru, la ei in tara.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Firar mama lor a darcu tot români sunt, mulți s=au născut în România și au cetățenie română nu sunt unguri și cer autonomie... Eu unul îi dăteam afară din țară!

| SexyFrumushika a răspuns (pentru Azµre):

Pentru ce mi-ar trebui sa stiu asta? stiu vorbi si atat!

| JustMusic a răspuns:

Engleza este a2a limba cea mai vorbita pe glob, si se face in foarte multe tari deoarece este coniderat ao limba universala, daca tu mergi in Grecia de exemplu si nu sti o boaba de greaca vorbesti in spaniola? nu, vorbesti in engleza. Engleza se mai face in scoli deoarece multe popoare au fost sub stapanire britanica si li sa impus limba aceasta. Spaniola este mai mult vorbita deoarece se aseamana in mare parte cu portugheza si cum in Brazilia se vorbeste potrugheza este normal sa fie o limba destul de cunoscuta.

NU in toate scolile se face franceza depinde cum sunt "dotate" scolile cu cadre didactice.In liceul meu se face drept limba a-2a spaniola, germana, franceza si rusa.Fiecare face ceea ce a facut in generala.

Da era mai usor sa facem spaniola, decat franceza, e o pronuntie mai usoara si se prinde mult mai repede decat franceza, dar spre deosebire de germana sau rusa franceza este destul de usoara.Intr-a 9 am vrut sa ma transfer de la francesa{marturisesc ca o urasc de cand am facut prima ora} la germana si cand am vazut cat au astia de invatat ce verbe si ce pronuntie mam multumit cu franceza.

| Azµre a răspuns:

Engleza este cea de-a doua ca număr de vorbitori cu 508 milioane de vorbitori, Chineza/Mandarina este prima pe glob cu un raport de 2 la 1 față de engleză, iar spaniola este limba a treia cu 500 de milioane de vorbitori.
Pentru că, noi în România nu avem această opțiune din păcate decât la liceele bilingve, depinde de liceu.

| TiffanyღBJ a răspuns:

In Europa, franceza se vorbeste mai mult decat spaniola. Spaniola este pe locul 2 pentru ca se vorbeste foarte mult pe continentul american.

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca asa e sistemul

| Noemy99 a răspuns:

Unde ai aflat ca spaniola este a 2-a limba vorbita in lume? ...eu as spune mai mult ca engleza... daca mergi undeva(intr-o tara straina) si nu cunosti limba vorbesti in engleza..nu in spaniola..si app..nu neaparat ca se preda franceza..la unele scoli se preda germana..pentru ca sunt limbi usoare..si mno..asa a decis ministerul invatamantului..si poate ca la alte scoli se preda si spaniola..app..mai demult se invata doar rusastraight face..si nu stiu daca aceea era cea mai vorbita limba.app. bucurate ca nu invatam chinezastraight face. funda? plzzz.sad

| anonim_4396 explică (pentru Noemy99):

Germana este o limba grea, app. funditele nu te ajuta cu nimic in viata reala.

| Noemy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este chiar asa de grea....pentru ca seamana mult cu englezawinking

| anonim_4396 explică (pentru Noemy99):

Este asemanatoare fiindca, engleza este limba germanica. Dar, nu este asa de usoara ca engleza, precum ti-au ciripit pasarelele. Gramatica lor este la fel de grea ca a noastra (pentru straini).
Eu vorbesc germana si stiu engleza 99% care m-a ajutat de multe ori; daca ai un vocabular bogat, iti dai seama imediat ce inseamna unele cuvinte.