| Floribvfj a întrebat:

Deci, pe 3 martie am concurs la istorie și sunt în clasa a VI-a. Menționez că îmi place mult istoria și înțeleg lecția încă din clasă. M-am pregătit mult, dar nu cred că mă voi califica, deoarece așa presimt eu. Menționez și că sunt singurul copil din oraș care merge la acest concurs. Concursul se numește,,Călători prin istorie". Îmi puteți da niște sfaturi care să mă ajute să reușesc să fiu foarte pregătit și să mă calific la etapa națională? Simt că sunt prea stresat, deoarece toți cei din jurul meu vor să merg mai departe și pun o presiune mare pe mine. Mi-e frică să nu îi dezamăgesc. Toți cred că voi reuși pentru că îmi place foarte mult istoria.( mie îmi plac materiile ca istorie, geografie, biologie, matematică și fizică). Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu avem noi de unde sa stim daca te vei califica sau nu. Daca spui ca iti place istoria, atunci inseamna ca vei invata cu spor ceea ce ti-a recomandat profesorul de la clasa. Ascultandu-i indrumarile si alocand timp suficient studiului, nu prea ai cum sa esuezi.
Daca, insa, printr-un accident se va intampla sa nu te califici, atunci asta e. Nu trebuie sa fii suparat si nici sa te simti prost. Cunostintele dobandite in timpul pregatirii pentru acest concurs te vor ajuta in viitor. Pe langa asta, ai mandria ca esti cel mai bun la istorie din orasul tau. Eu, care sunt student in anul 3 la Istorie si care imi doresc sa devin profesor, nu ma pot lauda cu asta happy