| valeeExpress a întrebat:

La ce licee si ce profil pot intra daca in clasa a cincea am media noua optzeci si sase? si in clasa a sasea noua optzeci si unu si imi plac materiile : romana, mate, spaniola, biologie si geografie, dar nu prea imi place istoria?

Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Eu inteleg ca esti curioasa si nerabdatoare, dar pana ajungi la liceu, mai ai un pic de mancat. Poti sa ai si media 10 in clasa a 5-a si a 6-a,daca la examen iei note mici,degeaba.
Insa, daca continui tot cu note mari si te ti de invatat si iei note mari la examen, poti intra la un liceu bun.
In legatura cu profilul, nu stiu ce sa zic, deoarece materiile care iti plac sunt total diferite.Romana,spaniola se potrivesc cu filologia, stiinte sociale(dar aici faci si istorie), matematica cu mate-info, biologia cu stiinte ale naturii.Dar nu-ti fa griji, in 2 ani iti vei schimba opiniile

| valeeExpress explică (pentru didi12):

Multumesc pentru raspuns, dar tu la ce mi.ai sugera sa ma duc... la filologie se face multa istorie?

| didi12 a răspuns (pentru valeeExpress):

La filologie faci multa romana(citesti mult, comentarii pe baza textelor, gramatica foarte putin) si limbi straine(de obicei engleza si franceza).
La stiinte sociale se pune accentul pe istorie.