| urqueen a întrebat:

Deci, repet
eu sunt înscrisa la 2 scoli in momentul de fata
una in romania, si alta din Anglia
daca nu ma prezint la scoala din romania, peste câțiva ani cand ma voi întoarce voi mai putea face scoala acolo daca dupa absentele primite voi rezulta cu abandon?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns si la primele 2 intrebari cu acelasi continut.
Ca sa nu mai ai asemenea probleme poti anunta scoala din Romania ca iti continui studiile in Anglia, desi nu ar fi mare problema si daca nu anunti.
Daca nu le termini in Anglia si te vei intoarce in Romania va trebui sa faci echivalarea studiilor facute acolo, depunand un dosar la ISJ de domiciliu, ti-am indicat link-ul cu detalii privind actele necesare.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este cazul sa repeti intrebarea --- userul ioandelasal ti-a raspuns la cele doua anterioare.

Pricepe odata ca, DA, iti vei putea continua studiile la intoarcerea in Romania! Conditia continuarii studiilor este echivalarea studiilor efectuate in strainatate.Echivalarea este de competenta Inspectoratului scolar judetean. Echivalarea se face in baza documentelor/actelor de studii care releva situatia scolara din strainatate( pe ani scolari si clase promovate, din care sa rezulte disciplinele studiate si calificativele obţinute).