| Andutza20001129 a întrebat:

Desenati un dreptunghi.Desnati apoi un alt dreptunghi al carui perimetru sa fie de trei ori mai mare decat al primului.

4 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Faci un dreptunghi cu lungimea de 6 cm si latimea de 4. Perimetrul va fi 6*2+4*2=20. Faci apoi un dreptunghi cu lungimea de 20 si latimea de 10. Perimetrul va fi 20*2+10*2=60, care e de 3 ori mai mare ca 20.

| Dragos00098 a răspuns:

Este simplu. Deci deseneaza prima data in mijlocul foii un dreptunghi cu lungimea de 5 cm si latimea de 2 cm. Iar apoi baga-l intr-altul cu lungimea de 10 cm si latimea de 3 cm. Funda?

| MihneaiS a răspuns:

Calculeaza perimetrul primului apoi inmulteste la 3 sau masoara fiecare latura a primului inmultesteo la 3 si gata treaba

| sabin89 a răspuns (pentru MihneaiS):

Inmulteste cu 3, nu inmulteste la 3.