| ISmokeAir55 a întrebat:

Deși poate e prea devreme să mă gândesc la asta as vrea să știu cum e procesul de emigrare in canada. Momentan sunt in clasa a 8 a și doresc că la 18 ani (al 3 lea an de liceu, februarie) să emigreze în canada in zona Toronto. Am in Quebec o mătușă și un unchi. Pentru a primi viza mai repede am sa aplic pentru zona Quebec și apoi am să mă mut in Toronto. As vrea să mă mut pentru a merge la facultate acolo pentru că costa 2000-3000 cad in loc de 10000+. Ce as vrea să știu este 1. Cat durează să primesc viza. 2. Părinții mei pot să plătească facultatea dar locuință nu prea așa că va trebui să mă angajez. Ce joburi și ce salariu as putea avea pe timpul facultății. Cu salariul pe care l as avea as putea sa acopăr cheltuielile? 3. In Romania daca am media peste 8.5 primesc bursa (300 ron) in facultate există așa ceva? Nu știu dacă contează dar vreau sa studiez medicina. 3. Cat costa să trăiești în campus(presupun că asta este cea mai ieftina varianta)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, Canada, America, Australia si orice alta tara din lume, nu accepta si nu primesc ca emigrant, unul fara facultate terminata sau cu experinta masiva, intr-un anume domeniu cautat in acea tara.
Ce vrei tu nu-i posibil, pentru ca unchii si matusile nu sunt guvernul canadian, ca sa-ti dea tie viza de emigrare.
Invata pe rupte, termina o facultate in tara si apoi aplica pentru emigrare, daca vrei sa ai o sansa.
Din astia necalificati cu 11-12 clase, au si ei cu duiumul, asadar, nu ai nici o sansa, daca nu faci o facultate care se cauta acolo, preferabil de meserii.
O facultate de medicina in strainatate, costa intre $ 20.000-$30.000 pe AN, fara cazare, masa, transport, telefon, haine. pentru sudentii straini. Pentru cetatenii canadieni, taxele sunt mult mai mici.
Au parintii tai asemena venituri, sa te tina 6 ani in facultate?
In Canada nu primesti nici un fel de bursa, ca nu esti cetatean candian, trebuind sa platesti tot.
Din pacate, ca student la medicina, nu ai timp de joburi! Acolo mergi la facultate si inveti, uenori pana dupa amiaza tarziu, zi de zi. Deci, este exclusa munca in paralel cu o facultate.
Dar intra pe site-ul guvernului canadian si vezi conditiile de emigrare.
Nimic din ce era posibil acum 5 ani si inainte, nu maie ste posibil acum. leglile s-au schimbat, facand emigrarea aproape imposibila, daca nu ai vechime multa in anumite domenii sau nu esti olimpic la cine stie ce materie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. 6 luni.
2. În timpul facultății nu poți fi legal angajat mai mult de 20 de ore pe săptămână.
Dacă creszi că părinții pot plăti facultatea, uită-te pe situri și arată-mi și mie facultăți canadiene cu 2000-3000 pe an.
Bursă poți primi de la caz la caz, dar trebuie să fii cetățean canadian iar asta nu ți se acordă imediat cum sosești.
3. Costurile ca student sunt indicate pe situl fiecărei universități. Caută acolo.
Din studiul meu pe Internet a rezultat că în afară de taxele de școlarizare mai ai nevoie de minim 800 USD pe lună.

| Adriann007 a răspuns:

Plecarea definitiva in Canada nu se face cum te primbi prin Europa.
Daca nu esti refugiat sirian sau nu stii o meserie cautata de ei ai sanse zero. Faptul ca ai rude in Canada te ajuta daca declara ca suporta toate cheltuielile dar nu te face automat emigrant sau cetatean canadian, este mult pana acolo.
Pentru studiu ai nevoie de permis si alte acte, gasesti tot ce te intereseaza pe siteul guvernului canadian -->> https://www.canada.ca/......anada.html
https://www.canada.ca/......anada.html