| angell_7638 a întrebat:

Despre ce este vorba in poezia "Pastel" de George Toparceanu? Va rog, ajutati-ma, o citesc si nu o inteleg, descrie o seara sau o dimineata?

3 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Dezgroapa-l si intreaba-l.

| Adina_4189 a răspuns:

Buna! La inceput descrie asfintitul adica apusul soarelui si cum se reflecteaza acesta in apa Dunarii, apoi are loc o descriere a noptii. Iar in ultimele 2 strofe este descrisa dimineata. Aceasta este parerea mea, pe scurt.happy sper sa iti fie de folos. Cu bine!

| Gabylory a răspuns:

Nu cred ca in ultimele 2 strfe este descrisa dimineata... pentru ca zice de semilna...