| relativsausigur a întrebat:

Dezinsectie...
Am inceput sa avem probleme cu gandacii, pentru ca tot nu am scapat de ei, chiar si cand am dat noi cu otrava, si am dat calumea, nu au fost omorate toate goangele, iar ele au continuat sa se reproduca, si tot asa, pana cand am zis ca nu ne descurcam singuri cu problema asta, chemam firma de dezinsectie.
Doamna cu care am vorbit la telefon cand am sunat la firma, parea normala si de treaba, nu am stiut ca e sefa sau ceva, nu am intrebat, credeam ca se ocupa de programari si atat.
Am facut programare, mi-a trimis si echipa, formata din 2 persoane, pregatiti pentru asa zisa "o infestatie mare", la care domnii inca de cand s-au coborat din masina si urcau scarile, au inceput sa comenteze mai intai ca au de urcat, dar deocamdata inca isi tineau in frau comportamentul. Cand au ajuns in apartament deja au inceput sa ne vorbeasca urat, cel mai tupeist dintre ei a intrebat ca "de ce ne-ati mai chemat?", celalalt radea si se lasa intaratat de el, cand l-a intrebat prietenul meu, frumos, daca ii plateste acum inainte sa inceapa sau dupa ce termina a continuat cu comportamentul de om de mediu rural, ca "cum adica cand imi platesti? ce vrei, peste un an? acum, pai cand? ", la care am intervenit si eu sa-i explic la ce se referea in caz ca n-au inteles. Li s-a platit si cu o suma de bani in plus, ca mai era un loc unde doream, dar am rezolvat intre timp si am renuntat si totusi am platit si pentru asta, nu am mai facut noi figuri sau ceva.
Au terminat astia, au coborat jos si in loc sa-si vada de treaba si sa plece, ei erau nervosi si deja incepeau sa ne hartuiasca in fata blocului, cautau scandal, vorbeau tare, comentau, ca "o sa va faca vecinii reclamatie daca o sa aiba gongi din cauza voastra", le-am zis o singura data "nu stiu ce este cu voi, dar nu e normal ce faceti", unul din ei a zambit parsiv si celalalt, care era in dreptul meu, a avut o reactie agresiva spre mine cu " Ce ai zis?", ca si cum "Cum adica imi comentezi tu mie inapoi? "
Deci Doamne fereste prin ce am trecut, lumea asta o ia razna din ce in ce mai rau, multora vad ca ajunge sa li se para normal sa faca chestii pe care nu au dreptul sa le faca, iar tu ramai impietrit de fiecare data, ca nefiind asa, avand o educatie, te loveste fiecare dobitoc cu comportamentul lui primitiv.
Am sunat la firma dupa ce au plecat ei si am vorbit frumos cu doamna care mi-a facut programarea, doamna fiind de fapt sefa, dupa cum s-a exprimat.
I-am explicat frumos si dupa parerea mea cand mi-am mai revenit din faza si am gandit-o mai la rece, prea bland spun eu, ca de fapt ei ca si firma sunt responsabili pe cine-mi trimit in casa si chiar daca actiunile de denaturare nu le-au apartinut lor personal, ei trebuie sa isi tina angajatii in frau.
Doamna mi-a spus ca nu stia ce s-a intamplat, ca nu intelege de ce, ca aia sunt oameni de calitate de fapt, mie nu mi-a parut ca oamenii aia aveau controlul unor oameni de calitate, ca se vede asta, cand esti putin scolit, ca "va inteleg ca si mie mi-ar fi sarit tandara", si dupa, practic parea ca incerca sa ma faca sa accept, ca sa nu cumva sa dau vina pe cineva, cu "pai na vedeti ca, in momentul in care se da cu otrava goangele fug si poate se duc la vecini, ca ce sa zic acum sper ca nu i-a auzit cineva, acum incercati si dumneavoastra sa le explicati la vecini" etc. etc.
Sa ne intelegem, eu stau intr-un bloc de cretini, credeam ca am nimerit iarasi unul din cazurile izolate de oameni unde esti printre tampiti, dar pe cat traiesc mai mult, pe atat ma conving ca sunt la fiecare pas.
Deci, un prost din asta, imi poate face mari probleme si ma poate baga in situatii nasoale de hartuiri prin incitarea la ura si i-am zis doamnei " nu e normal sa faca asa ceva, ei au fost chemati pentru un serviciu, sunt platiti pentru asta, trebuiau sa-si faca treaba si n-aveau nici un drept sa se ratoie la mine, mai ales ca am trecut cu vederea si cu indulgenta multe comentarii, pana sa-mi pierd si eu putin rabdarea", i-am mai spus si ca "Legat de vecini, pai va dati si dumneavoastra seama, daca tocmai o persoana care se ocupa de serviciul acesta, vine si-ti striga in fata blocului, tie ce cuvant iti mai ramane in fata celorlalti?"
Ideea este, ca a fost total neprofesionist ce au facut, mi se pare de asemenea total neprofesionist si ca firma sa aiba astfel de angajati, cu toate comentariile de "nu au mai facut asa pana acum" si nu mi se pare profesionist cu atat mai mult si atitudinea doamnei dupa ce s-a pus problema in discutie, adica nu cauti sa le stergi lor urmele si sa sa ma iei pe mine cu "acum na, ce sa zic, imi pare rau, vezi tu cum descurci", asta printre "o sa vorbesc cu ei sa aflu ce s-a intamplat", ca doar ei vor recunoaste si vor spune adevarul despre cat de nepermis de nesimtiti au fost si ca nu au dreptul sa invoce nici o scuza pentru asta, mai ales in conditia in care noi nu i-am umilit, le-am vorbit civizilizat, i-am platit, si am asteptat sa termine.
Asta e ca si cum ai chema pe cineva sa-ti repare frigiderul si nu-i convine la muncitor de problema pe care o ai si incepe sa-ti zica "idiotule, tampitule, la ce m-ai mai chemat, a, mai ai tupeul sa comentezi? pai n-ai dreptul, ca daca ai avut nevoie de serviciile noastre esti injosit de situatie si noi te putem face de rusine".
:-|
Sunt curioasa voi ce ziceti.
Eu urasc firmele cu personal imatur, care nu-si asuma serios si ferm greselile lor, ci se comporta ca niste animale pe care le intereseaza sa scape ei cu basmaua curata, sa pari tu de vina, iar asta sub cateva cuvinte prefacute de "mhm, da, va inteleg", dupa discutia telefonica, oare cum e, "da-o dracului de proasta, ca ce avea in casa".
Voua vi se pare normal?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mi se pare normal. Tinand cont ca in asemenea joburi se intra chiar fara gradinita, este totusi comun sa vezi asa gunoaie umane. Eu ti-as fi recomandat sa ramai cu goangele decat sa chemi analfabeti de la dezinsectie, goangele nu ti-ar fi facut asa ceva vreodata.

| relativsausigur explică (pentru anonim_4396):

Mi-a parut rau ca nu am continuat sa ne chinuim noi singuri sa scapam de ele..., pana la urma reuseam, dar cand te gandesti la firma, te gandesti la profesionalism.
Sa stii ca acestor oameni fara educatie, nu le e greu, le e usor, traiesc si ei ca goangele, exista, polueaza, fac ce le bate capul / instinctul si n-au nici o treaba.
In schimb sa fii educat...e greu, te traumatizeaza fiecare prost pana nu mai ramane nimic din tine, a inceput chiar sa-mi dea de gandit civilizatia din tara asta, sau mai degraba lipsa ei.

Bula
| Bula a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ai pierdut in mai multe randuri:
- te-ai enervat de comportamentul unor persoane
- ai dat bani pentru "dezinsectie"
- goangele iti vor aparea din nou, in curand (vin inapoi din vecini, unde s-au refugiat)

Cand apar goange de bucatarie intr-un bloc, SINGURA scapare este o dezinsectare GENERALA, TOTALA - atat in INTREGUL bloc, cat si in blocurile ivecinate si locatia unde se aduna gunoiul intre blocuri.

Pentru o asemenea operatie de amploare, administratia blocului trebuie sa stabileasca zilele in care sa se faca dezinsectie in FIECARE apartament, subsolul tehnic, casa scarilor etc. IN ACELASI ZI.
TOTI locatarii trebuie sa fie acasa sau sa lase cheia de acces la apartament la cineva, care va fi prezent.
Actiunea trebuie repetata inca de 2 ori, la intervale de 10-14 zile.

Daca nu se respecta acest procedeu, goangele vor fugi in apartamentele si locurile ne-dezinsectate.
Daca nu se repeta actiunea la intervalele potrivite, atunci goange noi vor iesi din ouale deja depuse si se vor inmulti din nou.

| relativsausigur explică (pentru Bula):

Pai mai o chestie, chiar i-am si zis lu prietenul meu, ca "ar trebui o dezinsectie in tot blocul, ca sa fim seriosi, goangele astea nu pica din cer si nu se formeaza din senin in ce sunt, ele vin de undeva de jos, de la pamant, de pe pamant, si urca la apartamente, la toate etajele, pe tevi sau pe ce naiba de cale gasesc, dupa care da, se inmultesc ca se reproduc si fac oua, din cate am inteles ouale nu mor de la otrava, doar goangele, si de asta tot nu scapi.
Dar dupa cum i-am zis si prietenului meu, "bai tu iti dai seama ca, daca va fi chemata aceeasi firma de dezinsectie, si aceeasi echipa, taranii aia cu apucaturile lor le vor spune celorlalti ca "de la astia au plecat, la cat de multe au avut", ca nu te poti intelege cu cretinii, n-o sa conteze stupiditatea de "dah, din cer au picat la noi, nu tot de jos au venit".
Cum ziceam, numai probleme, si am mai si platit pentru asta, de-mi luam de banii aia otrava pentru 10 dezinsectari, mai multe decat imi era necesar sa scap eu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru relativsausigur):

Goangele de bucatarie se raspandesc cu mancarea si adora resturile de mancare cazute dupa- sau sub dulapul de bucatarie, covoare etc. si circula printre apartamente langa tevi si alte cai.
Nu poti scapa de ele, doar cum am scris (iti spun din experienta proprie).

| RAY a răspuns:

De ce nu ai facut reclamatie la protectia consumatorului?

| relativsausigur explică (pentru RAY):

Cu ce ar fi ajutat asta, ce s-ar fi intamplat?

| RAY a răspuns (pentru relativsausigur):

Sa se invete aia minte