| Milss98 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am fost tratata foarte, foarte urat de sefa unui fast food. Eram în statie, asteptand masina si m-am asezat pe unul dintre scaunele, pe care tin sa mentionez ca erau asezate in afara fast food-ului. Dupa ce a facut urat ca nu am dreptul sa stau pe acel scaun daca nu cumpar ceva( desi mereu cand am avut ocazia am cumpărat de la ei) sau daca nu sunt angajat si m-am dat de acolo; Discutia a continuat. Aceasta doamna, desi m-am ridicat de pe scaun mi-a zis ca si umbrela e tot a ei si sa plec de sub ea, desi umbrela e imensa si ocupa toata portiunea pe care poti merge( tot trotuarul). M-a facut needucata, a tipat la mine sa nu stau cu "curul"( dupa cum a si spus) la ea si multe altele. Nu mi se pare normal sa te comporti in asemenea fel ca pana la urma nu e nimeni mai presus de nimeni si nimeni nu are dreptul sa trateze asa un alt om. Acum intrebare e CE e de facut in aceasta situație?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din punct de vedere legal n-ai ce-i face mare lucru. Daca ai martori ai putea s-o actionezi in judecata, pe cale civila, pentru incalcarea dreptului la demnitate si sa-i soliciti daune morale si chiar materiale, in baza raspunderii delictuale.

| Ripley a răspuns:

Pai daca tu nu ai stiut sa tipi la ea la fel?
In viata nu trebuie sa lasi oamenii sa te calce in picioare daca nu au dreptate in timp ce tu ai.
Ei daca vor vedea ca taci te vor calca in picioare mai rau.