| Raluca_Rallu_2001 a întrebat:

Am fost intr-un magazin dm si mi-am luat buretelul cu mine pentru a testa un fond de ten pe fata inainte de a-l cumpara.
Dar din pacate doamnei din magazin nu i-a convenit "zicand" ca se testeaza doar pe mana. Si desigur ca a facut un intreg scandal. Daca imi vorbea frumos nu era nici o problema. Dar din cate stiu si din experienta pe care o am in celelalte magazine cosmetice aveam dreptul de a testa produsul.
Voiam sa va intreb daca pot faca reclamatie. Nu este singurul eveniment neplacut pentru mine cu dansa.
O prietena i-a cumparat fetitei sale un luciu si ajunsa acasa a sesizat ca este gol. Din pacate tot aceasta doamna "s-a ocupat de ea " zicand ca ea a golit produsul si desigur ca a vorbit foarte urat in timp ce fetita plangea.
Vi se pare normal? Ar trebui sa trec cu vederea? Sau sa fac o plangere?

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Poate doamna a crezut, vanzandu-te si cu un buretel ca abuzezi de accest drept de a testa mai mult decat poti, pentru ca din pacate sunt si multe persoane care fac asta. In alta ordine de idei, nu cred ca a golit ea un luciu de buze, si ce fel de luciu de buze nu e sigilat? laughing) Ii poti face reclamatie catre managerul magazinului, pur si simplu ceri sa discuti cu el sau iei adresa de mail si o trimiti, daca nu poti trai cu asta.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa-i faci reclamatie pentru cum ti-a vorbit si daca o cunosti pe doamna aia sa mergeti impreuna, cu cat mai multi cu atat mai repede se iau masuri.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca exista testere ai dreptul sa incerci. Daca nu, asta e! Mergi in alt magazin! Ce ar fi daca toatata lumea ar in incerca orice? Apoi cine le cumpara pe cele incercate?

| Raluca_Rallu_2001 explică (pentru Salontanul):

Am uitat sa precizez ca am incercat din tester, nicidecum nu am desigilat produsul.

| Salontanul a răspuns (pentru Raluca_Rallu_2001):

Atunci mergi la patron! Pe bonul de casa este scrisa denumirea firmei. Spun asta doarece denumirea magazinului poate fi diferita de denumirea firmei care-l patroneaza. De exemplu: Magazinul este Discont si firma este SC Nero SRL. O poti afla apoi de pe net unde isi are sediul.

| anonimg a răspuns:

Cauti sa iei legatura cu patronul magazinului si sa ii explici dumnealui(ei) situatia neplacuta.

| Laura927 a răspuns:

E o nesimtita ..nu are rost ..frustrate si constipate.
mai bine mergi data viitoare la alt magazin si las-o ca saraca e proasta si frustrata. cere-i foaia de reclamatie ca toate institutiile detin asa ceva ..la mai multe foi de reclamatie care sunt obligati sa le dea o sa faca magazinului o inspectie si daca nu vede nimic neinregula cu magazinul ..nu o sa poata sa faca nimic ..doar proprietarul magazinului daca este un butique o sa o demisioneze si gata..in schmb daca este ceva mai mare cum ar fi vreo parfumerie la mai multe plangeri va fi demisionata ..si asa se cumpara greu cosmeticele scumpe pai sa mai aiba si o vanzatoare crispata pai o da afara in prima secunda!

| AdrianaB1 a răspuns:

Da sigur, persoana respectivă trebuie să se comporte frumos cu clienții, trebuie să te gândești că nu doar cu tine se comportă așa, dar și cu alte persoane.
Nimeni nu face reclamație de asta este așa.

| Xaya a răspuns:

Ar trebui sa faci plangere dupa parerea mea poti folosi orice poti lua si pisica sa o folosesti sa pui fond de ten pe fata si din moment ce luciul de buze era gol si femeia a facut asa scandal poate fi interogata si acuzata de furt daca se afla ca ea a golit luciul de buze. Am mai vazut tampite din astea la raioanele de make-up din hypermarketuri ca de exemplu una din megamall de la carrefour care atunci cand am mers cu verisoarele mele la raionul "ei" a facut ca toate alea si ne-a impins sa iesim afara pentru ca verisoara mea a luat putin eyeshadow dintr-o mostra si mi-a dat pe fata si fiindca cealalta fata a pus mana pe un ruj poate voia sa il cumpere ce faci asa cand vezi niste fete doar pentru ca sunt minore? Adica am 15 ani deci in mod normal am voia sa intru in orice magazin pentru ca am buletin. Fa o plangere sa nu mai faca atata tam tam doar pentru ca lucreaza la magazin de cosmetice si vai poate ciordi orice ca nu observa nimeni!

| davedavedave93 a răspuns:

1. Există „testăr". Acesta e „una bucată produs" (fond de ten/ruj/...etc) special destinat testării produsului. Nu se testează oricare produs este la îndemână. Așa cum nu te duci la magazin și muști dintr-un salam să vezi cum e înainte să cumperi, tot așa nu testezi orice produs prinzi la mână. Ideal e să ceri angajatului un „testăr".
2. Apoi, nu se testează pe față deoarece pe fața fiecăruia sunt enorm de multe microorganisme sau poate-s bolnavi, poate au parazitoze...etc (iar unele persoane de rea credință se machează/rujează/parfumează cu scuza că „testează produsul"). Chiar și persoanele aparent înstărite, fac asta.
3. Ai dreptul de a testa produsul, atâta timp cât au testăr sau îți este dată permisiunea de către angajat. (unele persoane abuzează de acest drept voit ori neintenționat și generează pagube financiare pentru administrator).
4. Acestea fiind spuse, probabil situația se repetă des acolo iar administratorul, probabil, că o taxează pe angajată pentru aceste pagube. Un produs folosit (e observabil) și prin urmare nu-l mai cumpără nimeni sau îi scade valoare, deci generează pierderi.
În cazul în care angajatei îi sunt imputate acestea (o ceartă, îi taie din salariu..etc), e normal să acumuleze frustrări și nervi și să fie mai agresivă în speranța că reduce pagubele.
5. Eu zic că n-are rost să răspunzi înapoi, însă dacă este/a fost foarte amenințătoare, a jignit ori te-a atins atunci poți oricând să faci o sesizare scrisă în care să menționezi: data, intervalul orar aproximativ și să explici situația cu lux de amânunte. Aceasta o depui la servicul administrativ care se ocupă de spațiul comercial respectiv ori îl cauți pe administrator și i-o oferi personal. În sesizare menționezi și sugerezi ce vrei.
Numai bine!

| Raluca_Rallu_2001 explică (pentru davedavedave93):

Multumesc. Tin sa precizez ca am folosit testerul, nu am aplicat nici un produs direct pe fata, mi-am pus o cantitate nesemnificativa pe mana iar apoi pe fata cu propriul buretel.
Si mi-am permis sa fac asta deoarece alti angajati al acestui magazin in experientele anterioate chiar ma sfatuiau sa incerc nuanta pe fata pentru a vedea daca mi se potriveste.
Daca imi vorbea politicos era in regula, dar din moment ce se uita urat si se ia de mine "ti s pare ca ai cumparat produsul?" Si se ia la cearta cu mine, nu mi se pare normal.
Daca mi se intampla doar mie intelegeam, dar se comporta urat cu toti clientii, din cate am observat.

| davedavedave93 a răspuns (pentru Raluca_Rallu_2001):

Cel mai ușor e să ierți și să uiți. Sau sesizare. laughing