| VreauMiere a întrebat:

Diferente intre tigani si spoitori?
Nu am stiut la ce categorie sa pun intrebarea, scuze.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Tu vrei sa afli diferenta dintre o etnie si o meserie. E imposibil happy.
Spoitoria este o meserie care a fost si inca este practicata cu predilectie de tigani. De aceea este considerata o indeletnixire traditional tiganeasca si consta in fabricarea si intretinerea (spoirea) vaselor de alama (cupru).
Tiganii spoitori(se mai numesc si caldarari) sunt acei tigani care se ocupa cu asta.

| Xpressurself a răspuns:

Ai aflat raspunsul, mai vrei miere?

Răspuns utilizator avertizat
| Marin_Andrei_1971 a răspuns:

Nu e problema ca doar meseriile traditionale, face diferenta, dar si dialectul este destul de diferit.