| medex3 a întrebat:

Din ce cauza, inainte de a executa o saritura in inaltime ne indoim picioarele?

Răspuns Câştigător
| Just Kiddin' a răspuns:

Picioarele se indoaie pentru ca energia potentiala sa creasca (care determina forta cu care vei sari, ceea ce in limbaj natural se cheama elan). unii muschi se contracta, pentru a le transmite impulsul celor care sunt relaxati in timpul cat indoim picioarele.
sper ca am explicat binewinking

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Este o bataie, care iti da elan in executarea sariturii mai usor.

| irbis a răspuns:

Ca sa putem sari.

| ZuZuAleX a răspuns:

Sa avem elanlaughing

| andreii2 a răspuns:

Daca apesi pe un arc, va sari. Daca nu apesi pe el nu se va misca.

Incearca sa sari fara sa indoi genunchii sau incheietura de jos a piciorului. E imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brevoo pentru raspunsul tau thumbs up

Răspuns utilizator avertizat