| JoinTu a întrebat:

De la ce inaltime (saritura) rezista organismul uman?

Răspuns Câştigător
| vlady434 a răspuns:

Avand in vedere ca oasele umane sunt le fel de rezistente precum granitul si un os de marimea unei cutii de chibrituri poate suporta presiunea unui bloc de 9 tone - de patru ori mai mult decat poate suporta betonul, ti se poate parea ca suntem destul de rezistenti.Dar articulatiile nu sunt la fel de rezistente si de aici vine slabiciunea.De exemplu daca sare de la etajul 2, si sa zicem ca, cade in picioare o sa aiba fracturi, sau chiar rupturi musculare/osoase.
Daca sare de la etajul 3, o sa si le rupa, si din cauza durerii si a socului o sa lesine.
De la o inaltime mai mare, se poate produce si moartea, pentru ca nu cred ca mai are norocul sa cada in picioare, si poate surveni si moartea. Sper ca te-am ajutat.

14 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Unde adica vrei sa spui in apa?

| OnuOnulică a răspuns:

Acuma depinde si cum sari...

| Ibrahimovic a răspuns:

La ceea ce te referi intervin mai multe chestii.
In primul rand conteaza masa celui care sare. Cu cat este mai greu, cu atat va cadea mai repede si este posibil sa nu aterizeze bine.
Conteaza apoi si antrenamentul saritorului. Nu poate sari oricine de la 5 metri si sa cada perfect in picioare.
Elasticitatea oaselor conteaza mult. O persoana sedentara, care nu isi pune foarte des oasele in miscare, in momentul in care va sari cu siguranta unul sau mai multe oase se vor rupe laughing)
Despre inaltime ce pot spune. Nu cred ca s-ar putea sari fara sa patesti nimic de la mai mult de 5-6 metri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde sa sara? In apa, pe pamant, pe ciment, in cap, in picioare? Depinde de multe.

| JoinTu explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa zic de exemplu: (fara parasuta si alte chestii) Un om sare de la 2 metri, rezista, ii se rup picioarele? Dar de la 3-4 metri? Asta vreau sa stiu, care este inaltimea maxima de la care poate sari un om (sarit normal de pe ceva).

| Rakanishuu a răspuns (pentru JoinTu):

3 metri este inaltimea maxima. happy Dupa poate sa ramana inconstient sau sa moara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JoinTu):

Da,am inteles.Acum depinde si de greutatea omului.Bineinteles ca un om mai greu, de la 3-4 metri isi va fractura picioarele, in schimb un om mai usor si mai tanar, cu oasele mai elastice rezista sariturii.Asa ca nu cred ca putem da un raspuns concret.happy

| sturmpanzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat daca stii sa aterizezi nu patesti nimic.laughing

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde,am vazut supermani care au sarit/picat de la etajul 6-7 si se pare ca n-au decedat, dar iti dai seama ca."ouale " s-au dus, si picioarele cam la fel.

| Gabitzu246 a răspuns:

De la 5-7 metri daca stii cum sa aterizezi.

| Athée a răspuns:

De exemplu daca sari de la etajul 1 ai sanse sa supravietuiesti destul de mari.

| Dariusuu a răspuns (pentru Athée):

Chiar şi de la 2 draga mea.

De la etajul 1 n-ai nici pe dracu, depinde cine şi sare.

Mă înţelegi tu.

| Athée a răspuns (pentru Dariusuu):

Daca te lovesti cu capul de ciment, crede-ma o sa ai pe dracu! laughing

| Dariusuu a răspuns (pentru Athée):

Totuşi, trebuie să ai probleme să vrei să sari în cap de la aşa înălţime.

| Lynnfield a răspuns:

Cu sau sau fără parasută?

| Lynnfield a răspuns:

Mult prea multe variabile!

| andrey663 a răspuns:

Poate sa sara si de la 4 metri, daca aterizeaza direct in picioare si nu face o manevra de rostogolire sau ceva de genul, poate sa isi rupa coloana

| AkaneHanda a răspuns:

Eu stiu ca de la o inaltime mai mare decat ai poate fi periculos daca depasesti cu mult.

| Ionut19CT a răspuns:

Nu e o anumita inaltime. Depinde cat de rezistent esti laughing

| Stentor a răspuns:

Elasticitatea oaselor frate? Pe bune?