| Ioanna2012 a întrebat:

Din ce este facuta polietilena?

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Ca sa nu mai fac un efort de a scrie si explica din ce se face, gasesti un material aici: http://www.referatele.com/......refera.php

| gabrielutzu a răspuns:

Ai prea multe pretentii.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Se numeste masa plastice materialul produse pe baza de polimeri, capabil de a capata la incalzire forma ce i se da si de a o pastra dupa racier. Dupa cantitatea in care se produc ele ocupa primul loc printe materialele polimere. Se caracterizeaza printr-o rezistenta mecanica mare, densitate mica, stabilitate chimica inalta, proprietati termoizolante si electroizolante etc. Masele plastice se fabrica din materii prime usor accesibile, din ele pot fi confectionate usor cele mai felurite articole. Toate aceste avantaje au determinat utilizarea lor in diversele ramuri ale economiei nationale si ale tehnicii, in viata de toate zilele

| sleepersev a răspuns:

PoliETILENA este facuta prin polimerizarea ETILENEI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din etilena

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un polimer este o substanță compusă din molecule cu masă moleculară mare, formate dintr-un număr mare de molecule mici identice, numite monomeri, legate prin legături covalente. Cuvântul provine din limba greacă, πολυ, polu, "mult"; și μέρος, meros, "parte"). Exemple cunoscute de polimeri sunt plasticul, ADN-ul și proteinele