| anonim_4396 a întrebat:

Din ce limba provine cuvantul  ecologie?

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din greaca.

| cîrne a răspuns:

Vezi, era mult mai usor sa tastezi ecologie pe google, caci iti aparea imediat pe wikipedia exact raspunsul precedent. speram macar ca expertii sa dea raspunsuri autentice. ce-as mai putea sa completez la un raspuns atat de bine documentat, poate doar ca ecos si logos sunt in lb romana prefixoid, respectiv sufixoid, insa nu stiu daca te ajuta cu ceva

| withoutme a răspuns:

Din lb greaca...ecos-casa si logos-stiinta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ecologie: din cuvintele greceşti: ecos - casă şi logos - ştiinţă, adică "ştiinţa studierii habitatului") este o ştiinţă biologică de sinteză ce studiază conexiunile ce apar între organisme şi mediul lor de viaţă (abiotici şi biotici), precum şi structura, funcţia şi productivitatea sistemelor biologice supraindividuale (populaţii, biocenoze) şi a sistemelor mixte (ecosisteme), mai pe scurt, reprezintă studiul interacţiunii dintre organisme şi mediul înconjurător.
Ecologia este în mare parte o ştiinţă descriptivă şi experimentală.
În ecologie se folosesc multe metode împrumutate din alte discipline: metode matematice pentru a modela evoluţia populaţiilor, metode fiziologice pentru a înţelege viaţa organismelor, metode geologice pentru a descrie proprietăţile solului, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tobogan

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din Limba Greaca EcOs-CaSa si LoGoS-sTiInTa

| Madlene a răspuns:

Ma amuz un pic de cat de creduli suntem.credem tot de pe wikipedia.cuvantul provine din limba greaca:oycos=casa si logos=stiinta