| Doarunaltutilizator a întrebat:

De unde provine cuvantul"pizza"si care ar fi traducerea lui in limba noastra?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Se traduce pizza. Sunt cuvinte care au același sens și în română. Italienii au inventat-o, ei o denumesc. La fel e și cu spaghetele, termen care a fost mai românizat din spaghetti.

https://dexonline.ro/definitie/pizza

E și în dex deci e cuvânt și românesc.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Tu crezi că româna e limbă așa proprie? Are o grămadă de influențe, mai citește despre istoria limbii.

| pufulescu a răspuns:

The Lombardic word bizzo or pizzo meaning "mouthful" (related to the English words "bit" and "bite"), which was brought to Italy in the middle of the 6th century AD by the invading Lombards
https://en.wikipedia.org/wiki/Pizza

| pufulescu a răspuns (pentru pufulescu):

Eu as traduce mouthful drept " ceva de halit ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la italieni.
Se traduce Pizza.

| NellieLovett a răspuns:

Cum spaghetti este spaghete, propun sa redenumim pizza pitza

| Ada78 a răspuns:

Cuvantul "pizza" vine din italiana.Dar sincera sa fiu nu stiu cum se traduce sad