| anonim_4396 a întrebat:

Din ce materii se da bacul si simularea la profilul mate-info? Si inca ceva, din ce clase?

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Simularea din clasa a 11-a o sa fie doar la romana si matematica M1, iar in clasa a 12-a la: romana, matematica M1 si o materie la alegere dintre biologie, fizica, chimie si informatica.
BAC-ul, mai exact probele scrise o sa fie la fel ca simularea din clasa a 12-a, cu mentiunea ca materia la alegere o poti schimba intre simulare si bacalaureatul propriu-zis.
O sa mai ai proba orala la romana unde primesti unul dintre calificativele mediu, avansat sau experimentat in functie de ce stii, competentele lingvistice la una dintre limbile straine studiate(aici e pe calificative: A1, A2, B1, B2) si competentele digitale(la fel ca la orele de tic) unde calificativele sunt la fel ca la proba orala la romana. In principiu, la astea trebuie sa fii prezent si sa zici 2-3 cuvinte, ca nu te pica nimeni. Ele nu contribuie la medie. Media la BAC se face din notele pe care le iei la probele scrise.
La romana e materia din toti anii de liceu, la matematica la fel. La matematica subiectul 1 e format din materia din primii doi ani, iar subiectul al doilea si al treilea din materia de clasa a 11-a si a 12-a. La subiectul 2 ai algebra, iar la subiectul 3 analiza matematica. La biologie poti da: ori biologie vegetala si animala(clasa a 9-a si a 10-a) ori anatomie si fiziologie(clasa a 11-a si a 12-a). La chimie poti alege chimie anorganica(clasa a 9-a si a 12-a) sau chimie organica(clasa a 10-a si a 11-a). La informatica si fizica nu stiu sa iti spun exact