| Intrebari124 a întrebat:

Din ce regiune istorica a romaniei sunt aromânii? Am dat de un canal care vorbea despre limba aromâneasca si era identica cu cea romaneasca.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aromanii sunt romanii din sudul Dunarii. Ei se afla (sub diferite denumiri: macedo-romani, mchedoni, vlahi, volohi, etc) si la noi in tara doar prin vicisitudinile istoriei. Ei sunt de origine doar din sudul Dunarii. Grecii ii mai numeau si cuţovlahi (vlahi schiopi) in contradictie cu mavrovlahii din nordul dunarii. Asta pentru ca vorbeau un dialect diferit de al celor din nordul dunarii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Arom%C3%A2ni

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cred ca Dobrogea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acolo unde se afla acum. Ei sunt cei care nu au migrat la nord de Dunare

| anonima188888 a răspuns:

Au fost niste romani care s.au dus cu oile in zona macedoniei (asta cam prin anij formarii poporului roman) si au ramas acolo, deoarece nu s.au mai putut intoarce pentru o lunga perioada de timp, dupa care au revenit si s.au stabilit in zona dobrogei unde ii regasim si astazi