| roxanaghiuzan a întrebat:

Din profilul de filologie ce poti iesi? Funda merci.

4 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Pentru a putea urma o profesie, dupa acest profil, trebui neaparat sa ai si o facultate. Facultatea nu trebuie sa fie legata de profilul din liceu, dar cu cat e mai apropiata de acesta, cu atat iti va fi mai usor.De exemplu,proful meu de fizica a facut filologie in liceu,iar profesoara de romana a facut mate-info in liceu.happy
De la filologie,poti face mai multe facultati: litere,limbi straine,jurnalism, stiinte ale comunicarii.
Deci, poti deveni profesor de limba straina, limbi straine, limba latina; bibliotecar; translator; jurnalist etc.Nu sunt niste profesii foarte bine platite, dar din moment ce faci ceea ce iti place, nu mai conteaza asa de mult asta, cred eu.happy

| GregHouse a răspuns:

Poti merge la Jurnalism, Relatii Internationale, Stiinte Politice, Limbi straine, Drept, Turism etc. Poti fi cam orice, mai putin ceea ce ar necesita matematica, fizica, chimie, biologie, informatica (adica arhitect, inginer, doctor etc.).

| jrockfreak a răspuns:

Lingvist, traducator, asistent manager, profesor, filolog, filozof, scriitor, critic literar, cercetator/asistent cercetator, arheolog, avocat/procuror/judecator, jurnalist, ghid turistic etc...

| Raizen69 a răspuns:

Nu poti sa iesi nimic fara facultate.