| Balea_Larian_1994 a întrebat:

Domnul meu profesor de matematică ne-a pus pe mine și pe colegii mei să facem esee despre ce vrem noi. Logic, trebuie să aibă legătură cu matematica, dar nu am idee despre ce să fac. Mi-ați putea da niște idei?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Pluralul de la „eseu" este „ eseuri" și nu „ esee".
Nu te mai repeta cu o astfel de „ perlă" pentru că vor rîde colegii de tine.
Hai, pa!
Cît despre eseu încearcă așa ceva„ Jocurile logice și matematica".
sau „Problemele de logică".
Iată o astfel de problemă...
Un bătrîn arab avea 17 cămile și trei fii.
Înainte de a muri, acesta a chemat pe fiii săi și le-a spus:
- Vă las moștenire aceste 17 cămile. Cel mai mare va lua jumătate din numărul cămilelor, al doilea o treime iar cel mic a noua parte.
După ce a murit bătrînul, fiii săi se chinuiau să împartă cele 17 cămile așa după cum le spusese tatăl lor dar nu le ieșea nicicum împărțirea.
Atunci au mers la înțeleptul satului și i - au spus acestuia dilema în care se aflau.
După puțin timp de gîndire acesta a reușit rezolva problema tatălui și să - i mulțumească și pe cei trei fii.
Cum a reușit acesta?