| Andrei123Aa a întrebat:

Dorinta mea este sa ajung pilot! Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Momentan sunt la liceu clasa 11 profil real chimie-bio. Ce cursuri propuneti sa urmez si cat costa cursurile? Cred ca cele mai alese sunt Academia Fortelor Aeriene"Henri Coanda" si Scoala superioara de aviatie civila

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ce fel de pilot vrei sa ajungi? Miliar, pentru transport civil? de avioane mici/ mari?

Daca vrei jobul stadard de pilot pentru companii aeriene e scump, peste 100.000 EUR. Parca se poate sa eviti costurile daca faci cursurile prin intermediul armatei. Adica dupa ce termini liceul sa dai admitere la universitatea de la Brasov. Problema e ca dupa ce termini esti sub contract cu armata romana vreo 8 ani ani si abia dupa te poti muta la o companie. deci 3 sau 4 ani de facultate + 8 ani de contract ca sa ramai cu brevetul.

Acum, evident ca se intra destul de greu la armata dar asta e alta poveste.

| cristimihailov a răspuns:

Eu m-as gandi ca meseria de aviator o sa inceapa sa scada in urmatorii 5 ani.

Toate vor fi computerizate.
In plus tu d-abia atunci vei termina scoala si vei intra pe o piata a muncii extrem de competitiva cu oameni care vor avea mii de ore de zbor si experienta.

M-as reorienta si as face din asta un hobby. Pilotezi din cand in cand un avion mic, licenta de zbor de avion mic, un simulator, chestii din astea.

| Andrei123Aa explică (pentru cristimihailov):

Imi pare rau ca te contrazic dar nu prea cred ca o sa ia cineva decizia de a lasa un "robot" sa transporte o persoana bolnava...si in legatura cu oamenii care au mii de ore de zbor, aia nu o sa trebuiasca sa mai fie inlocuiti? Nu o sa ajunga si ei la pensie? Etc.

| cristimihailov a răspuns (pentru Andrei123Aa):

In prezent nu, dar curand se va intampla. E doar o mica problema de timp ca tehnologia sa ajunga un pic mai mica si algoritmii sa invete putin mai mult.

Ceea ce o sa vezi este ca business-ul nu va astepta dupa oameni sa iasa la pensie. Ci ii va scoate de pe linie. Cred ca in 5 ani vor fi niste mici pasi in directie, iar cam in zece sa inceapa miscarea.

Atata vreme cat un om trece o serie de teste ca sa zboare si atat vreme cat un calculator va putea face acelasi lucru...

Oricum, iti urez mult succes in orice directie ai apuca-o.

Răspuns utilizator avertizat