| Anne2000 a întrebat:

Dragi prieteni raspundeti repede am nevoie pentru maine ca dau test. Cum deosebesc legatura ionica de legatura covalenta polara, nepolara?
De exemplu: Care dintre urmatoarele grupe de compusi contin numai legaturi ionice?
1. HCl, NaCl
2. HCl, NaCl, CaCl2
3. CaCl2, NaCl
Explicati-mi de ce va rog.

2 răspunsuri:
| Snowstormm a răspuns:

Daca substanta contine un metal, atunci e legatura ionica(legatura ionica se formeaza intre un metal si un nemetal). Legatura covalenta se formeaza intre 2 nemetale: este nepolara daca este formata din acelasi nemetal ( gen Cl2, O2 etc) sau daca este simetrica (CH4). Daca nu e nepolara, e polara. Intrebari?

| Anne2000 explică (pentru Snowstormm):

Multumesc mult! Mi-ai fost de foarte mare ajutor. Te pup. :* + Fundiliţăă.