| Benczik_Patrik_2000 a întrebat:

Dupa ce termin facultatea, pot sa dau la master sau la doctorat.Atunci, poti de ex sa faci si masterul si doctoratul?
Raspunsuri complexe va rog

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Statul iti ofera gratuit mai multe cicluri de invatamant: scoala primara, scoala generala, liceu, facultate (ciclu de licenta), masterat si doctorat. In aceasta ordine. Licenta poate dura intre 3-6 ani depinde la ce facultate vrei sa te duci, msterul 2 ani si doctoratul minim 3 ani. Desigur ca le poti face si la privat dar daca tot iti sunt oferite de stat de ce sa platesti? In plus ca facultatile de stat nu se compara cu cele de la privat care sunt asa mai mult niste fabrici de diplome.

| Catrice a răspuns:

Un licențiat se poate înscrie la masterat.
Un masterat se poate înscrie la doctorat.

Dacă un simplu licențiat ar fi output face direct doctoratul, multe ar fi mers prost în multe domenii.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei răspunsuri complexe la niște întrebări care nu ar trebui să te preocupe încă zece ani de acum înainte.

Înțeleg că ești în clasa a 7-a. Până la doctorat și un post la NASA mai ai de terminat școala generală, apoi liceul, apoi facultatea, apoi licența, apoi un master.

Niciunul dintre acești pași nu poate fi sărit dacă chiar vrei (și ești capabil) să lucrezi la NASA. Așa că ia-i pe rând, nu te preocupa de pasul 17 când tu ești abia la pasul 2.

Concentrează-te mai întâi să termini școala generală cu cea mai mare medie posibilă, intră la cel mai bun liceu, termină-l și pe ăla cu cea mai mare medie posibilă, mergi la olimpiade, ia bacul cu 10, intră la o facultate foarte bună și fă performanță și acolo.

Abia când ai ajuns un student de top are sens să te întrebi despre master și doctorat. Până atunci sunt doar niște cuvinte.

| Goete a răspuns:

Raspunsuri complexe?
Eu m-as multumi si cu raspunsuri simple, dar complete.

| WhiteLife a răspuns:

Ca sa te poți înscrie la doctorat ai nevoie de diploma de master. Nu le poți face în același timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci master apoi doctorat