| anonim_4396 a întrebat:

Dupa parerea mea cei care stiu limbi straine au multe oportunitati si au de unde sa aleaga meseriile pe care le vor practica. Asa e?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In Romanica, in niciun caz. Eu vorbesc 3 limbi straine, dar, din pacate, nemaiavand 20 de ani, nefiind blonda, singura, fara obligatii, nu prea am cine stie ce oportunitati.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna cunoasterea limbilor straine e un mare avantaj.

| Psihoyounger a răspuns:

Claro que si.

Of course.

Bineinteles.

E logic ca e mai bine sa cunosti cat mai multe limbi straine. In curand pana si vanzatoarele vor trebui sa cunoasca limba engleza.
Orice ar prefera o persoana competenta care vorbeste o limba straina(de preferat engleza, germana, franceza sau spaniola) decat o persoana competenta cer nu vorbeste o limba straina.

Psihoyounger

| monyk a răspuns:

Da sigur ca sunt mult mai avantajati... e bine sa stii limbi straine ca te ajuta foarte mult...eu de ex ma descurc cu spaniola si engleza si normal ai mai multe oportunitati...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cum se numeste meseria? limbist? ca un coleg mi-a spus ca el stie limbi latine, limbi straine...ma rog. fistecare pasare pre limba ei piere.cred ca e asa cum zisesi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ja, richtig big grin mai ales limbile de circulatie internationala engleza, germana si franceza...mai nou si spaniola si italiana. Unde mai pui ca poti lucra si in strainatate? Sau studia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde, in majoritatea cazurilor iti cer si diploma pentru limbile straine pe care stii sa le vorbesti. una e sa fi studiat si sa ai diploma si alta e sa stii pentru ca esti autodidact. exista engleza specifica pentru fiecare domeniu, uman, tehnic..., altii stiu spaniola dar la nivel de conversatie, altii stii spaniola tehica sau comerciala de exemplu.chestia asta cu stiutul limbi straina este variabila si in 90% din cazuri iti trebuie o diploma cand e vorba sa-ti alegi o meserie in care engleza este indispensabila.