| Sefu24 a întrebat:

E adevarat ca daca nu lom anul aceste peste 5 in examen intram la profesionala? ....sau este ca anul trecut?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Situatia este ca aceea de anul acesta, bineinteles daca nu se va schimba ceva pana la sfarsitul anului scolar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Oricum, este posibil ca, după alegeri, să apară un Ordin M.E.N.( sau o O.U.G./O.G. ) care să prevadă nota MINIMĂ de 5 la examenele de la Evaluarea Naţională :(

Toate cele bune.

| Raptorz a răspuns:

Dupa limbaj, poza de profil, nume sigur ca pe fruntea ta scrie"scoala profesionala".