| Necunoscutu92 a întrebat:

BUNA SEARA, am o intrebare, anul asta este obligatorie capacitatea ca stiu ca anul trecut au fost copii care au intrat la profesionala fara capacitate si eu vreau sa ma duc la profesionala.

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Bine ca ii obligatorie. De ar fi fost asa si acum 5 ani... Astfel probabil m-as fi dus la liceu in loc de profesionala( ma temeam de examenul de capacitate, profesorii bagau spaima in noi). Iti zic asta drept absolvent al unei profesionale( calificare mecanic si diploma luata cu cel mai mare calificativ), nu te du. Iti recomand sa faci un liceu( indiferent de vrei sau nu sa dai bacul), ii mai folositor. Acum esti foarte tanar, necopt, gandirea si asteptarile de la viata ti se vor schimba radical de-a lungul anilor ce vor urma si probabil vei dori sa urmezi un alt drum. Nu te uita la faptul ca liceul dureaza cu un an mai mult ca profesionala, ii un dezavantaj. In caz de pe viitor vei fi nevoit sau vei dori sa continui cu scoala( ceea ce e foarte probabil, am colegi la seral care au nevoie macar de diploma de 12 clase pentru a nu fi dati afara de la lucru) va trebui sa faci inca 3 ani seral pentru a obtine o amarata de diploma de 12 clase si a avea dreptul de a da bacul.( un total de 6 ani in loc de 4 cum ar fi trebuit daca te-ai fi dus la un liceu, mai precis pierzi 2 ani). Scoala nu-i o pierdere de timp( cel putin asa obisnuiam oarecum sa cred cand eram de varsta ta, insa odata lovit de realitate mi-am schimbat total gandirea), atat timp cat traiesti vei invata. Ma gandesc ca poate te atrage diploma aceea de meserie, ai auzit ca se castiga bine sau ca gasesti usor de munca? Uita de toate astea... Nu castigi asa mult( minimul pe economie, sau putin peste cu o suta sau doua de lei), iar daca castigi un 2200 lei lunar( aici e vorba de mecanici) trebuie' sa lucrezi sambetele si probabil putin peste 8 ore pe zi( Care mai e rostul daca n-ai timp nici de tine?). Nu gasesti joburi mai usor( de exemplu ca ospatar poti sa te angajezi chiar si doar cu diploma de liceu sau indiferent de calificare, mai ales daca esti tanar). Daca chiar vrei sa dai pe mecanic sau ospatar/ bucatar si altele, atunci du-te la un profil cu specializare dubla( unde obtii atat calificare cat si diploma de 12 clase si santa de a da bacul). Acum totul depinde de tine, gandeste-te bine la ceea ce vrei sa faci pe viitor. Chiar daca nu pare cine stie ce alegere, chestia asta-i una foarte importanta si iti poate influenta viitorul. Sa nu te faci pe tine cel din viitor sa regrete aceasta alegere.

| Banty a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Te respect pentru ce ai scris aici și sper că acest copil sa citeasca, chiar daca pare un mesaj lung...
Vreau sa completez și eu cu ceva.
Când eram în clasa a 12 a, mi am făcut calcule sa iau bacalaureatul cu media 6, l-am luat cu 6.30, iar la învățătură nu eram cine știe ce și mă mulțumeam sa fiu doar admis, dar am întâmpinat probleme cănd am vrut sa merg la o facultate dorita. Când suntem mici nu conștientizăm aceste lucruri fără o educație foarte buna, dar cu părinți plecați peste hotare sau 12h la locul de munca...

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cei care nu dau examenul intră pe locurile rămase libere după prima etapă. Mergi la examen, nu trebuie note mari ca să intri la profesională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiam eu
La profesionala nu ai nevoie de examen, ci doar de dosar, si depinde daca mai sunt locuri libere, trebuie sa te interesezi la scoala la care vrei sa mergi
Dar totusi da si examenul ca nu ai nimic de pierdut