| alexandrei7777 a întrebat:

E adevarat faptul ca absolventii cls a 12 a sunt nehotarati cu privire la telul lor in viata? Nu au un scop in viata sau sunt doar in crestere? Am citit undeva ca dupa ce termini 12 clase ajungi indecis cu viata ta si nu stii pe ce cale sa o alegi. Oare e f grea viata si ei nu sunt in stare sa o stapaneasca? Sunt sclavii vietii?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

În mod clar da. De fapt unii ajung și la 40 de ani și tot nu știu ce să facă cu viața lor.

| alexandrei7777 explică (pentru OnuOnulică):

Este vina lor, a parintilor sau a societatii in care traiesc? De ce nu si-au pregatit un scop din cls a 11 a? Oare sunt gunoaie ale societatii si isi merita soarta? Dar daca sunt saraci si nu au conditii de a se inscrie la o facultate si isi gasesc un job de vanzator la o multifunctionala? Este corecta decizia lor?

| Anca6991 a răspuns:

La urma urmei cu totii, indiferent de varsta, putem fi sclavii vietii... Eu, ca absolvent a 12 clase, stiu ce facultate vreau sa urmez, cam ce vreau sa fac, dar cu toate astea nu imi ofera nimeni garantia ca imi va placea sau ca e ceea ce as putea face toata viata. Si da, marea majoritate cand termina liceul nu au o perspectiva clara asupra vietii. Cei care reusesc sa ia bacalaureatul se ingramadesc pe la fel si fel de facultati care le suna bine si dupa un an, 2, 3 isi dau seama ca nu e de ei, cand timpul e deja pierdut.
Am vazut ca ai intrebat a cui e vina. Cred ca e impartita intre societate, absolvent si parintii acestuia. Despre elevi ti-am zis ce greseala fac. Acum, sunt parinti care pur si simplu te imping sa faci ceva ce nu iti place, ori sunt nepasatori spunand "cum iti asterni, asa dormi". Societatea noastra oricum e la un nivel mult inferior. Am prieteni care imi spuneau "Ce, dupa ce termin plec in strainatate la cules de nu stiu ce, si o sa castig mai bine ca tine care vrei sa faci o facultate". Cam asta e mentalitatea celor care trec prin liceu ca gasca prin apa. Si nu ma intelege gresit, nu spun ca toti trebuie sa invete, sa faca o facultate sau mai stiu eu ce, pentru ca la urma urmei trebuie sa mature cineva si strazile.
Oricum in ceea ce priveste alegerea unui drum in viata, cred ca o oarecare responsabilitate o are si sistemul de invatamant, dar cu o programa vai de mama ei, de unde sa mai facem si altceva...

| alexandrei7777 explică:

Daca termina 12 clase ajung vanzatorii la multifunctionale doar pentru ca nu au avut o viziune cu ei in viitor?