| Casian259 a întrebat:

E bine daca aleg un profil de liceu de arte? Vreau arhitectura! asta imi doresc de cand ma stiu, dar am auzit si vorbe de genu ...nu te duce la liceu de arte... iti ratezi cariera! Un sfat prietenesc va rog?

5 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Liceurile de arte sunt catalogate prost pentru că în general profi sunt slabi, şi nu este concurenţă fiindcă să intră cu note mici.

Eu recomand un profil de mate sau fizică pentru arhitectură.

| Sadop a răspuns:

Liceele de arte sunt catalogate rău deoarece se spune că acolo se pune accentul doar pe specializare ( arhitectură, de exemplu ), iar celelalte materii sunt neglijate.
Acum depinde şi de liceul la care vrei tu să mergi. Dacă eşti sigură că asta vrei să urmezi, nu e o idee atât de rea fiindcă acest liceu ( dacă este unul bun, desigur ) te pregăteşte pentru admiterea la facultate. Oricum este foarte greu şi pe lângă ce faci la şcoală va trebui să te pregăteşti destul şi în particular, ca să ai şanse mari de reuşită.
Însă dacă te răzgândeşti, ce faci? Acum poate spui că nu, sigur asta vei face. Însă nu ai de unde să ştii ce se va întâmpla în viitor.
O altă variantă ar fi un profil mate-info şi pregătire serioasă de prin clasa a 11-a pentru admitere.
Interesează-te la de la cei ce studiază Arhitectura la un liceu de arte şi încearcă să găseşti pe cineva care vrea să urmeze această Facultate de la un liceu de mate-info.
Gândeşte-te bine înainte şi fă alegerea corectă!
Baftă!

| هوراس a răspuns:

Du-te la liceu de arte, dacă vrei să faci arhitectură, te duci la facultatea de arhitectură, și apoi, normal, ajungi arhitect, o să fii foarte bine plătit, și + că-ți place ceea ce faci. vorba aia, arhitecții sunt inginerii care nu știu matematică

| Ana00005 a răspuns:

Mu ii asculta! Cu arhitectura faci multe si se castiga bine.Si eu vreau un liceu cu profil de arte,dar eu vreau sa fac desen,pictura,pasteluri,grafitti,sculptura,make-up,fotografie,creta,dj, chitara, pian, tobe, vioara...etc tot ce cine de arta si muzica si ghice ce: toata lumea imi spune nu! din tot ce am spui eu toata lumea imi zica ca imi pierd timpul si ca e un singur lucra pe care il pot face sa imi aduca bani:arhitectura! b la mine e pe invers + ca mie asta e cam singurul lucru carev nu imi place si la fel pe net, profii si parintii, ca nu am ce face cu ele, dar mie nu imi pasa. daca vrei neaparat sa devii arhitect, fa-o! du-te la un liceu de arte si cand termini nu mai are cine sa iti zica pentru ca esti adult.Si stiu pe cineva care a lucrat la arhitectura si se castiga bine. Sper ca te-am ajutat.

| Casian259 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Funda la toti? laughing Categoric! bafta mai departe tuturor