| fyrelord a întrebat:

E cam ciudat să pun întrebarea asta aici, dar din pură întâmplare, știți cumva cât e taxa lunară pentru cămin pentru studenții de la buget de la UMF din Cluj?

1 răspuns:
| Vali128 a răspuns:

Universitatea de Medicină şi Farmacie (UMF) Cluj dispune doar de 550 de locuri de cazare în 6 cămine studenţeşti din complexurile "Hasdeu" şi "Observator", deşi are înscrişi 6.436 de studenţi, din care 3.504 la buget şi 2.932 la taxă.
În "Oservator", o lună de cazare costă între 130 şi 240 de lei, în fucţie de dotări şi de numărul de paturi din cameră. În "Hasdeu", taxele variază între 140 şi 280 de lei pe lună. Copii cadrelor didactice vor plăti lunar între 0 şi 170 de lei, iar străinii între 240 şi 400 de lei.
De asemenea, studenţii din "Hasdeu" pot opta şi pentru
abonamente de parcare, contra sumei de 250 de lei fără TVA.