| Kitty11Kat a întrebat:

E cineva la universitatea Transilvania din Brasov la finante si banci? Ce parere aveti?(nu prea gasesc nimic pe internet in afara de medii)Sunt la mate info si inca sunt indecisa cu privire la facultate.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gândește-te bine unde mergi după liceu - asta cu lucrător in bancă e una din joburile ce sunt pe "ducă" intr-un viitor apropiat, foarte

| Frank51 a răspuns:

Crede-ma nu este nici-o diferenta la facultatile din Romania, o sa fi dezamagita in secunda doi, ceea ce poti face este sa muncesti pentru tine, sa te specializezi singura pe o ramura din specializarea aia in timpul facultatii.

| Kitty11Kat explică (pentru Frank51):

Sunt de acord cu tine, dar nici nu pot sa ma interesez de posturi libere in Spania la capsuni imediat ce termin cu bacul happy

| Frank51 a răspuns (pentru Kitty11Kat):

Eu ti-am spus realitatea din Romania, orice facultate alegi o sa fie acelasi rezultat, profesorii te trec pentru ca este in interesul facultatii sa treci, este o afacere. In primul an am invatat, dupa am vazut ca se poate copia pentru 5 si nu mi-am mai dat silinta, m-am axat pe ce imi place si in rest scot 5-ul.

Daca nu vrei sa ajungi profesor universitar este absolut inutil sa inveti 50 de materii inutile, pe care nu le vei folosii. Sfatul meu ramane acelasi, dai la facultatea care iti pare cea mai faina, si inveti doar ce iti place din ea, in rest pentru 5, facultatea in ziua de azi e doar o fabrica de diplome.

| Anuket a răspuns (pentru Frank51):

Nu degeaba unii profi se laudă cu record de restanțieri, dacă se plătesc restanțele de ce să nu pice câțiva...

| Anuket a răspuns:

Merge dacă ai de pe acum un loc de muncă asigurat. Dar asta și contabilitatea sunt ok din domeniile de la ASE/SEEA. Părerea mea.

| Mipasususuyamyamyam a răspuns:

Poti sa lucrezi in banca fara finante-banci, unele fac training-uri. Parerea mea e ca daca nu stii de ce vrei sa faci o facultate, mai bine nu o faci ca nu o sa-ti foloseasca. Eu am terminat altceva, dar majoritatea colegilor care au venit acolo doar ca sa nu stea acasa s-au lasat dupa un semestru sau au terminat si s-au angajat in comert si acum zic ca regreta timpul si mai bine faceau un curs sa aiba si ei o calificare.