| alex77777x7 a întrebat:

E mai nasol la uman decat la real? Ma refer la oportunitatile in ceea ce priveste facultatea. Am 9, 62 la examen si nu stiu ce sa trec mai intai pe lista, stiinte sociale spiru haret unde ultima medie a fost 9, 57, sau mate info mihai viteazul/caragiale cu 9, 49/9, 47. La Spiru as avea sanse la filo sau poate stiinte sociale si e mai sus in top, dar nu stiu daca merita sa le trec inainte de mate info de la liceele de mai jos. PS credeti ca o sa creasca mediile in Bucuresti? La cosbuc/spiru stiinte ale naturii unde s-a intrat cu 9, 68 am sanse oare?

4 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Nu exista "oportunitati in ceea ce priveste facultatea". Cand dai la facultate nu conteaza profilul de pe care ai venit. Poti merge oriunde vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well din cate stiam doar la real se da bacul la mate, in vreme ce la uman nu se da.

Iar unele facultati cer nota de la bac la mate.

Deci teoretic, ai avea mai multe oportunitati la real.

Poate nu mai sunt asa lucrurile, am auzit ca vor sa bage bacul la mate obligatoriu la orice profil. Oricum ei schimba legile de la o luna la alta.

Edit: m-am uitat si cica au bagat si matematica la bac la uman.
Dar eu tot as zice ca la real ai mai multe oportunitati, in vreme ce facultatile din strainatate nu cauta limba romana, dar matematica e o limba universala

| 120bulevard a răspuns:

Ma frate, poti sa dai la oricare facultate pe care o vrea muschiul tau, indiferent de profilul pe care l-ai terminat, in schimb, profilul iti ofera doar avantajele si "bazele" de pregatire pentru facultatea pe care o alegi.
In principiu, daca te pasioneaza stiintele exacte atunci du-te pe mate-info, biochimie, etc. Daca te pasioneaza istoria, geografia, romana, artele, atunci du-te pe uman si da-i bataie ca e lejer rau de tot, n-ai cum sa dai gres

| Andrei21341241 a răspuns:

Caragiale e slab. Incearca mihai viteazul am fost acolo si este foarte bun dar la caragiale sunt numai cauzuri neplacute cu droguri etc poti cauta si pe net