| anonim_4396 a întrebat:

E mai rentabil sa lucrezi la stat sau la privat în domeniul medical, ca asistent medical mai precis? Din ce mai auzisem, la privat se ia minimul pe economie ca asistenta debutanta (1500lei) iar la stat se ia dublu ba mai mult? E corect? Mai demult parca era mai convenabil la privat. dar merita sa te angajezi la privat? Luând în vedere ca nu ți ar ajunge decât sa plătești chiria, dar mai sunt și altele. utilități, mâncare și alte cheltuieli neprevazute. Mai ca iti vine sa te angajezi la supermarket macar știi ca iei cu 500lei mai mult și nu mai ești nici responsabil de sănătatea pacientului. Un sfat ceva? Pt Iași ma refer. Asa ca reper.

Răspuns Câştigător
| Ilincoana a răspuns:

La privat e in avantajul tau sa te angajezi daca e afacerea ta, nu ca angajatul altcuiva. De esti la privat sau la stat asistent tot esti subordonat cuiva. Dupa detaliile pe care le-ai mentionat, nu prea pari in dubii happy eu cred ca ti-ai raspuns singur ca ai dori sa lucrezi mai bine la stat ( pentru ca esti mai sigur pe salariu)

1 răspuns:
| Momentan a răspuns:

La stat cu facultate.