| anonim_4396 a întrebat:

Mai merita sa pleci la munca ca ASISTENT MEDICAL în Germania? Având în vedere ca salariile în domnul medical (la stat) sunt și ele măricele? Sau tot e mai rentabil sa mergi în Germania?

Răspuns Câştigător
| NisipLaMare a răspuns:

Nu stiu cat de rentabil poate fi momentan.
S-au scumpit toate in ultimii doi ani, anul acesta ceva mai mult.

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Tu ce ai prefera sa iei pe aceiasi munca? Sa iei 4000 de euro pe lună sau 4000/5000 de lei?

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

Ăla 4000euro cred ca e brut, din ce știu nici la nemți nu sunt foarte mari salariile la asistente. Plus ca și acolo sunt cheltuieli și mai mari, de acolo și întrebare mea. Oricum nu eu personal vreau sa plec, întreb pentru ca o colega vrea sa plece cu contract de la scoala. Si se cam știe cum e prin azilele din Germania. E greu la noi darămite la străini. În fine.