| Flar3 a întrebat:

Elevii, cei care practica bullying impotriva altora, pot fi exmatriculati? Am doi colegi care au ceva probleme cu ceilalti colegi din clasa care chiar depun eforturi pentru educatia lor, fiind denumiti "tocilari". Uneori ma emotioneaza si pe mine sad

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pot fi dar trebuiesc probe si acelea-s greu de obtinut, in plus nimeni nu te exmatriculeaza daca 'hartuiesti' pe cineva in scoala, ca asa e sistemul nostru ce cacao.

| Flar3 explică (pentru Simpatic):

Imi este rusine sa spun faptul ca sunt printre singurii din clasa care nu au fost hartuiti de catre retardatii aceia. Nu ma intelegeti gresit. Ne tragem rekturi in aproape oricare pauza. Dar bataie nu a fost intre noi niciodata. Fac karate de un an si patru luni. Insa eu sunt de parere ca violenta nu a fost o solutie!

| romeo78 a răspuns:

Erau legi dure în urmă cu vreo 30 de ani. După ce a venit CDR la putere și în 1996 a hotărât să schimbe legea învățământului a dispărut această noțiune de exmatriculare, de școală de corecție, iar dacă ai părinții VIP nu le face nimeni nimic.
Odată, îți mai dădea profesoeul cu linia la palme, acum nu e voie.
Așa a fost înțeleasă libertatea! Fiecare face ce vrea, nimeni nu mai respectă nici o regulă, lege.

| sierra1 a răspuns:

"cei care practica bullying impotriva altora, pot fi exmatriculati?"

da, se poate dar numai asta, nu ajunge, ar trebui și ceva sânge pe pereți, oase rupte, spitalizări...

| Catrice a răspuns:

Cel mult sa li se scadă nota la purtare,după câteva mustrări. Asta,desigur, dacă cineva ii reclama în mod repetat. Nu intreba, asta e sistemul, mentalitatea, educația și toate cele.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Bullyng-ul este interzis între elevi conform Statului Elevului, art. 15, punctul «i». Totuși, nu este menționată pedeapsa pentru bullyng, care rămâne la latitudinea gravității situației. Vorbește cu profesorul diriginte și el va lămuri totul. De menționat: conform aceluiași statut, art. 16, alineatul (2), elevii nu pot fi sancționați de către diriginte dacă faptele s-au petrecut în afara școlii sau activităților extrașcolare.

| Monst a răspuns:

Se pot lua măsuri prin scăderea notei la purtare, mustrare scrisă, scrisoare acasă la părinți.In România sincer diriginții și directorii sunt plini de cadouri de la părinți și nu o sa i-a nicio măsura.Ii doare in pix de elevi.