| parverde a întrebat:

Cum pot sa nu mai fiu victima fenomenului BULLYING? Va rog ce sa fac, sunt clasa a 10 a si unii colegi se iau de mine...s-a ajung chiar si la violenta fizica. Sunt fata, o persoana mai retrasa si la locul meu si plus de asta sunt o fire mai pasiva, nu le raspund. Ce as putea face? Cu parintii nu pot vorbi...

10 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaaaay a răspuns:

Buna am avut aceleasi probleme dar fara violenta fizica cand eram in generala eram o fata retrasa care nu era buna la comunicarea intre persoane. Nu le raspundeam am stat un timp fara sa fac nimic sperand ca se va termina nu le-am spus parintilor nimic sau dirigintei probabil pur si simplu nu voiam sa recunosc ca nu ma pot descurca singura. Nu exista o solutie care se aplica la toata lumea poti sa te duci la parinti sau diriginta sa le spui ce se intampla ori poti sa le raspunzi desi nu iti recomand asta din moment ce s-a ajuns la violenta fizica. Eu le-am raspuns eram un copil aveam 12 -13 ani poate acum as fi reactionat diferit. Dar pana la urma decizia e la tine fa ce iti spune inima si fii curajoasa si ai incredere in tine si in persoanele de langa tine sunt sigura ca te pot ajuta.

| peperonies a răspuns:

Mai ai 2 ani si scapi de ei. suferi putin acum si asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, un raspuns real nu exista pentru aceasta intrebare, intrucat exista mai multe tipuri de participanti, cum ar fi cei cu care te poti intelege, si cei cu care nu te poti intelege. Adica, daca poti vorbi cu ei, si ii poti ruga sa nu te mai agreseze, avand constiinta e probabil s-o faca. Iar cu celalalt tip descris de mine singura metoda e: IMPUNEREA! Impune-te, raspunde-le cu aceeasi moneda, cauta razbunare pana la moarte, indiferent ce sex au ei, batjocoreste-i, arata-le ca tu esti STAPANA si ei cateii tai. Imi pare rau ca inocenta nu mai este respectata in zilele astea. Dar ti-am zis, roaga-i si daca vezi ca nu merge, IMPUNE-TE prin orice mijloc: Aviditate, Ura, trebuie sa fii Perfida. Si totodata distruge-i si psihic. Lasa-mi un mesaj pentru mai multe metode.

| parverde explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate asta e singura metoda deoarece ei nu au constiinta si capacitatea de empatie pentru a intelege. Si indiferenta....mai mult curaj le ofera. As fii incantata sa mai vorbim in privat, dar nu-ti pot da mesaj pe TPU pentru ca nu sunt utilizator Senior. Da-mi mesaj te rog cu wapp ul tau sau ceva. Te pup si multumesc pentru raspuns.

| NAT0 a răspuns:

Dacă știi că nu ești în stare să te aperi. trebuie să vorbești cu părinții să te ajute. Până la urmă n-o să poți să fugi mereu de probleme și tot o să trebuiască să-ți pregătești revanșa sau să mergi mai departe și să te lupți cu viața.

| gratargratar a răspuns:

Ura genereaza ura. E ca si atunci cand raspunzi parintilor si ei se supara pe tine si mai tare. Daca erai de la mine din oras, te puteam ajuta direct.
Cei care se comporta asa au si ei de cele mai multe ori probleme in familie si-si revarsa frustrarile pe colegii de scoala. Fa-ti si tu niste prietene si nu mai sta asa retrasa.
Singurul raspuns care dezarmeaza e bunatatea. Cand ei lovesc, tu ii ierti. Cand au nevoie de ajutor, ii ajuti.
Si, te rog sa ma crezi, solutia cea mai eficienta in aceste situatii este sa te rogi pentru ei. E extraordinar ce poate rugaciunea pentru cei ce ne urasc. Deci, nu te rogi impotriva lor! Ci te rogi pentru ei cum te-ai ruga pentru tine insuti. Crede-ma ca o sa incepi sa-i vezi cu alti ochi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gratargratar):

Nu stiu ce probleme ai, dar indiferenta naste monstrii. Am simtit-o pe pielea mea, asa cum si ea o simte pe pielea ei in acest moment, tocmai pentru ca e indiferenta si iarta. Astia-s genu` de oameni care nu stiu sa empatizeze, oameni fara constiinta. Cu acest gen de oameni nu trebuie sa ai mila, si sa le arati cine e STAPANUL. Daca acel dumnezeu lipsit de valoare al tau te-a invatat sa ierti oamenii care-ti fac rau, si sa fii sclavul tuturor, practic si-n secolul 21, ti-ai ratat viata. "Mila pentru cei rai, cruzime pentru cei buni!"? Pe bune? Te rog ca pe viitor sa nu mai dai sfaturi de astea, practic fara niciun rezultat in afara de traume, care raman pe ani intregi, practic le distrugi viata si mintea celor care te asculta.

| gratargratar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nimeni "stapanul". Prostia naste monstrii, nu indiferenta.
Toti oamenii stiu sa empatizeze. Exista doar exceptii - persoanele sociopate, criminalii in serie, care nu stiu sa empatizeze. Dar acestea sunt exceptii care confirma regula. Pana si exceptiile acestea au un motiv clar in spate si sunt reversibile. Niciun om nu este pierdut. Pana si Iuda se putea intoarce, daca ar fi voit.
Copii agresivi au probleme in familie pe care le rezolva in afara familiei, fiind neputinciosi inaintea parintilor. Poate ar trebui sa mai cetesti...
"Practic" singurele traume sunt cauzate de prostie si de prosti. Ia pune mana si citeste "Intoarcerea la Hristos. Document pentru o lume noua" de Ioan Ianolide, sa vezi ce inseamna iertarea prietene.

| HDeNiSaR a răspuns:

Uite un filmulet care cred ca te-ar putea ajuta :
https://www.jw.org/......ara-pumni/

| Inceputul a răspuns:

Ba da, cu parintii trebuie vorbit neaparat...dar daca nu vrei trebuie sa vorbesti cu diriginta sau dirigintele...dar tot vor afla parintii. Daca acum se poarta asa cu tine, la ce se va ajunge? Toate astea nu se vor termina daca tu te lasi. Arata-le ca nu pui la suflet ce zic toti prostii. Trebuie sa faci ceva. Vorbeste cu parintii deoarece altceva nu prea poti face. Tot se va rezolvahappy