Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Eminescu nu si-o fi dat seama ca "cobori in jos" e pleonasm?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Cu siguranta si-o fi dat seama, dar arta poeziei permite folosirea licentelor poetice pentru a obtine un efect stilistic, sau pentru a accentua dramatismul, sau poate versificarea, ritmul poeziei cereau o astfel de expresie si pleonasmul nu a putut fi evitat... mie mi se pare ca suna perfect happy

| sabin89 explică (pentru Kaℓi):

Frumos! Ce parere ai de "marea majoritate"?

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca e printre cele mai folosite expresii pleonastice, si mai cred ca "marea majoritate" dintre noi o spunem din cand in cand, involuntar happy

| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

Permite-mi să te contrazic, "marea majoritate" nu este considerat un pleonasm, căci majoritatea poate fi şi de 51%, şi de 99%.

Expresia "marea majoritate" se utilizează pentru a sublinia că majoritatea este covârşitoare, foarte apropiată de 100%.
Nu este o greşeală.

| corolav a răspuns (pentru NOname):

Corect. Ai dreptate!

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Exprimarea "Cobori în jos", aparține femeii proaste, numite în poezie, Cătălina.

Luceafărul / Hyperion este chiar El Eminescu.

Personajul Cătălina era o femeie proastă, care putea să aibă un alt prenume în viața reală, și care i-a dat „ cu fit", / „i-a dat pași" lui M.E., spre a fi cu un altul, pe care M:E: îl considera un nimeni, și care se numește în text Cătălin, (prenume foarte rar la români ), om ce avea în realitate un alt prenume.

NOname
| NOname a răspuns:

Extravaganţa lingvistică de dragul efectului artistic, impactului mai puternic este admisă şi chiar binevenită, încurajată.

Fiecare poet şi scriitor are felul său de a-şi condimenta operele. Probabil acesta a fost a lui.

| andrei213 a răspuns:

Sa sti ca elementele de versificatie(in cazul acesta rima)fac parte din operele literare.

| sabin89 explică (pentru andrei213):

De acord. Un mic sfat: "sa stii" - se scrie cu doi "i".
O seara buna!

| andrei213 a răspuns (pentru sabin89):

Da imi cer scuze si rectific(oboseala a fost de vina) "Sa stii ca elementele de versificatie(in cazul acesta rima)fac parte din operele literare."

| corolav a răspuns (pentru andrei213):

Corect ar fi „ să știi".

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Cu siguranta ca Eminescu si-a dat seama de acest lucru, doar ca in poezii astfel de exprimari sunt ingaduite ca sa poata sa iasa rima, ritmul si versurile.

O zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are vreo importanţă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranţă şi-a dat seama, dar putea scrie orice voia fiindcă intră sub licenţa sa de poet...

| inna07 a răspuns:

Dorea sa sune mai bine

| mady03 a răspuns:

In operele artistice sunt acceptate pleonasmele, sunt folosite pentru a accentua o anumita idee..normal ca si-a dat seama, l-a folosit intentionat!

| vladuut a răspuns:

Asta se numeste arta poeziei.A dorit sa evidentieze limbajul popular

| rororef a răspuns:

In acele vremuri nu era lumea perfectionista in limba romana si se pare ca nici autorii ce.i dreptstraight face deci nu prea conteaza asa de tarewinking :*

| cristianblechix a răspuns:

Nu cred ca si-a dat seama, atunci lumea nu cunostea pleonasmul.

| Grad_Stefy_1998 a răspuns:

Poate ca intentionat a pus asta ca pleonasmbig grin

| Element001 a răspuns:

Era o leaca ametit... laughing

| corolav a răspuns (pentru Element001):

Nu există substantivul „ leacă " pentru a putea construi „ o leacă".
Există numai „oleacă" ( locuțiune adverbială) cu sensul de „puțin".

| Madutzza999 a răspuns:

Erau alte vremuri...azi lumea e mult mai perfectionista..mai ales Romania in comparatie cu tari mai mari din punct de vedere cultural happy

| Vasilescu_Mihaela_1961 a răspuns:

Bineanteles ca si-a dat seama, dar a folosit pleonasmele tocmai ot a-i da poezieu un înțeles metaforic...