| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat, astea sunt calitatile necesare.

1 răspuns:
| Good Cat a răspuns:

Sa inteleg ca tu nu iti mai aduci aminte de cand ai fost scolarita. Nu-i problema...
In principiu tine de profesorii ei, deci eu iti voi da niste raspunsuri luate din ceea ce vad la profii mei :

1. Intelegatori, generosi, dedicati in ceea ce fac, duri uneori ( e o calitate si asta depinde cum o privesti), iubesc ceea ce fac ( unii), destepti ( altfel n-ar fi profi).

2. Intelegatori, inteligenti, generosi. Nu imi pot compara parintii cu profesorii... serios acum! Parintii sunt una, stiu de mine de la varsta de -9 luni, si ma cunosc de la varsta de 1 minut, iar profii ma cunosc intre 1 si 4 ani. Sau mai mult, acum depinde. dar niciodata nu vor sti daca vorbesc noaptea in somn. Mama sigur va cunoaste problema!

3. Profesorul da note. Elevul primeste. Intotdeauna elevul e la mana profesorului. Dar, din nou e cu 2 taisuri. Profesorul iti da din cunostintele lui, tu le primesti si le folosesti mai tarziu.

4. Da. Daca pune suflet in ce face, materia este inteleasa mai usor. El, ca profesor, trebuie sa faca elevul sa inteleaga materia. Practic materia, disciplina sunt chestii abstracte. Profesorul le face concrete prin explicararea lor, rezolvarea de exercitii, felul de a explica, de a pune problema.