| superpissy40 a întrebat:

Este adevarat ca la facultate nu trebuie sa ai manuale sau caiete? Si cum se desfasoara orele? La fel ca in generala/liceu? big grin Funda. happy

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

La facultate poti sa-ti iei notitele cum vrei - pe caiete pentru materii, pe un singur caiet, pe agenda, in jurnal, pe mana happy In general nu prea mai intereseaza pe nimeni tot ce si cum faci, important este sa stii la examene. Manuale iti trebuie la multe materii, dar se pot lua si de la biblioteca, multi studenti isi fac xeroxuri... Orele nu prea sunt ca in scoala. In primul rand, tin 2 ore in general. Sunt cursuri, in care ti se preda, si seminarii, in care exersezi practic ce ti se preda la cursuri. Mai poti avea si alte activitati in functie de facultatea aleasa. Nu esti ascultat sau testat cu nota la ore ca la scoala - examenele (si eventual partialele - examene in timpul anului si nu al sesiunii) sunt anuntate dinainte ca data.

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Hey,cat ai luat in simulari?happy

| superpissy40 explică (pentru Idc12345):

9,10 la romana si 7, 90 la matematica si am cea mai mare medie din clasa big grin

| Idc12345 a răspuns (pentru superpissy40):

Omg,felicitari happy

| Madayna a răspuns:

Tu alegi pe ce iti iei notitele, pe caiet sau coli A4.
La unele materii nu ai nevoie de manuale, la unele ai, sau iti trimite profesorul pe mail cursurile.
Orele se desfasoara in functie de orarul fiecarei facultati.

| diaac a răspuns:

Ah, si nu mai ai program fix, dimineata sau seara - la facultate poti avea ore intr-o zi dimineata in alta zi dupa-amiaza, uneori poti avea si ferestre intre cursuri.

| mikici a răspuns:

La facultate nu trebuie sa ai manuale dar este bine sa iti faci rost de curs ca sa ai din ce sa te pregatesti pentru examen