| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca majoritatea copiilor sunt manipulati si spalati pe creier in timpul scolii cu o programa scolara incarcata care ii obliga mai mult sa toceasca si din lipsa de timp nu mai apuca sa inteleaga ceea ce invata si inteligenta, ratiunea si creativitatea lor este innabusita si irosita?

58 răspunsuri:
| WithinShadows00 a răspuns (pentru utilizatorcim):

Bravo! Ai o viziune de ansamblu foarte buna.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o vorba "Ai grija cum vorbesti cu colegi tai mai slabi la invatatura ca mai tarziu vor fi sefi tai". Deoarece asa prosti si ne stiind limba romana (cum am prins aluzia dar nu am continuat cu polemica) ne umplem capul nostru si a copiilor nostri si cu alte informati despre si din viata nu doar inutilitatile suplimentare pe care statul roman ti-l vara pe gat fortat.Va mirati ca nu invata ca nu stiu pai la ce va asteptati cand ii agasati cu sute si mi de lucruri care le invata din obligatie nu din placere si din dragu de a le intelege si sunt plictisiti si scarbiti de profesori care vin si le citesc si ei la randu lor din carti pentru ca habar nu au nici ei de ce fac acolo sau nici nu sau obosit sa le gandeasca

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Deja intram pe alt subiect. Vorba aia este doar una dintre multele alte vorbe care au scopul de a-i consola pe cei slabi si de a-i face sa se simta bine la nivelul lor. Am auzit-o folosita si cu alt sens, dar nu vreau sa-l precizez pe acela pentru ca mi se pare jignitor la adresa unora. Îmi pare rau ca aluzia ai vazut-o ca pe o provocare la cearta, asta spune multe despre tine. Aluzia a fost facuta cu scopul de a-ti atrage atentia asupra a ceva ce probabil nu realizezi si de a te indemna sa inveti sa vorbesti corect limba romana pentru ca unii oameni nici nu te vor baga in seama observand astfel de greseli. Nu-i felicit, insa nici nu-i pot condamna. Insa, unii dintre acei oameni ti-ar putea arata cat de falsa este afirmatia facuta de tine la inceput. In fine, pana la urma daca tu te simti bine, ba chiar superioara altora, ma bucur pentru tine. O seara faina!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Industria e la pamant. Pentru ce sa invete o meserie, profesionala? Fabrici demolate. Straini care vaneaza "meseriasi" care nu au avut unde pune mana pe un CNC automatizat de ultima ora. Din acest motiv au cam disparut multe din scolile profesionale. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ALGator):

"Vassile, te rog observa ca prin,, mediocru" m-am referit la dotarea originala a individului" - nu pot sa cred ca un om sanatos nu poate face nici un lucru bine de nota 10. happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Memorarea de date, cifre, poezii, dezvolta memoria. daca o faci de mic, in fiecare zi, vei avea o memorie buna si vei sti multe cand vei fi adult. Daca nu, vei fi prost, ca adult, vei memora greu si dumul pana la serviciu, vei intelege greu.
Nu e inutil sa calculezi, in primul rand iti dezvolta intelitgenta. Este exceptional sa stii sa imparti in cap cu multe zecimale, sa inmultesti numere macar de doua cifre. Altyfel, vei ajunge la 30 de ani sa nu mai stii nici tabla inmultirii, sa rada precupetele de tine in piata si sa te prosteasca cand cumperi patrunjel. Sincer, calculatorul este pentru viteza, dar tu oricum calculezi tot ce bagi in el si in minte, macar aproximativ, ca sa te verifici ca nu gresesti cand tastezi o cifra. E bine ca in copilarie sa iti petreci o parte din timpul liber facand calcule in minte, asta iti va creste viteza de gandire. Cand vei fi pus in fata unei probleme de viata (ca de exemplu cum sa mutam un dulap sau care e drumul cel mai scurt pana undeva) nu vei sta ca prostul si vei cersi ajutor de la altii mai destepti. Adultii care nu au fgacut multe calcule in minte in copilarie au dificultati de gandire, gandesc lent, gresesc des, au rezultate foarte proaste in viata fiindca se descurca greu in toate.
E foarte important sa stii istorie, inclusiv cronologie. Altfel, vei repeta greselile istorice. Ma uiot adesea la oameni prostiti de televizor, carora li se spun minciuni la TV si ei le cred si, pe baza lor, iau decizii, voteaza, etc. Daca ar sti istorie, 99% din greselile astea ar fi evitate, fiindca ele au mai fost facute in trecut si ar sti sa le recunoasca.
Invatarea de poezii iti imbogateste sufletul, gandeste-te cata fericire iti aduce o poezie frumoasa, cum iti doresti sa o inveti, sa o stii si sa ti-o soptesti in minte cand esti trist sau obosit numai pentru a te face fericit. Asta pe langa faptul ca invatarea poeziilor iti va exersa memoria si o va imbunatati, iti va imbogati vocabularulo (astfel incat sa te poti exprima bogat si coerent, sa nu poata zice nimeni ca esti un prost care de-abia leaga doua vorbe si care nu merita ascultat)
Sigur, exista o masa de manevra, de oameni al caror rost este sa fie manipulati de cei mai inteligenti. Ei nu trebuie sa stie sa calculeze, nici cand a domnit Stefan cel Mare. Ei trebuie doar sa se supuna, sa ii lase pe altii sa decida si sa ii urmeze fara comentarii si fara pareri, sa fie sclavi perfecti. Dar pentru cei care vor sa fie liberi si puternici, sa inteleaga viata si lumea, sa decida pentru ei si sa nu ingenuncheze, este foarte necesar sa stie sa calculeze cat mai complex, sa stii milioane de versuri pe dinafara, sa stie istorie la perfectie si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte simpatic sarcasmul. Pacat ca nu-si are locul. Majoritatea notiunilor se mai intalnesc in anumite situatii. Din pacate pentru mine nu am un exemplu concret acum, dar asta nu schimba faptul ca iti dezvolta gandirea. Cu toate ca ma mira ca nu ai fost pus niciodata in situatia de a avea nevoie sa faci un calcul si sa-ti poata fi usurata treaba daca il scrii sub forma unei ecuatii.

Manipulare...hmm, poate manipulare asa cum s-a practicat de nenumarate ori in istorie prin ascunderea informatiilor sau prezentarea altor informatii(vezi orice regim totalitar)? Sau poate cum se practica cu religia in zilele noastre? Crede-ma ca nu din cauza a prea multa informatie inca exista oameni in fata carora vorba preotului(oricare ar fi ea) e lege. Sau poate manipulare de genul celei in care se prezinta anumite medicamente/tratamete ca fiind bune? La fel si viceversa(vezi cazul vaccinarii). Sau manipulare de genul celei pe care o folosesc unii sa vanda acele formule minune de "cum sa slabesti in 10min" si altele? Poate manipularea de care se folosesc "vrajotoarele"? Tu ai idee cat de usor de manipulat sunt oamenii in tara asta? Eu am cam testat. Cred ca ai fi surprins cat de usor e sa convingi oameni adulti, dar netrecuti pe la scoala de orice aberatii posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Orice copil se simte obligat sa invete drumul pana la gradinita si inapoi. In orice moment memoria unui copil lucreaza. Daca nu si-ar aminti unde a fost ieri nu ar putea sa invete. Pentru astea nu e nevoie de poezii invatate pe de rost. De exemplu o persoana cu Alzheimer nu-si aduce aminte ce a zis/facut cu cinci minute in urma. De ce? Pentru ca memoria nu mai lucreaza si acea persoana doar face lucruri fara sa memoreze sau sa planifice sau sa gandeasca. Copiii vorbesc mult intre ei si isi aduc aminte ce a zis colega colegul. Parintii il trimit la cumparaturi si acolo vede ca trebuie sa stie adunarea scaderea. Deci inevitabil copilul invata si fara sa stea un profesor sa-l bata la cap sa memoreze poezii sau sa invete sa adune sa scada. Un copil vede si aude la TV de Afganistan si se intreaba ce e Afganistan si atunci cauta si afla daca vrea si chiar e nevoie sa stie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai uite aici manipulare grosolana de talie mondiala: un copil sanatos oricat de incapabil ar fi, stie ca 1 = 0 este incorect din clasa a doua. Vine un Stephen Hawking cu doctorate in spate si zice ca 1 = 0 este corect, adica toata masa materiei din Univers ( 1 ) a aparut din nimic ( 0 ). happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Romania este disperata dupa oameni care stiu o meserie. Industria nu e la pamant, citeste cifrele care arata evolutia industriei. Chiar au fost reportaje serioase, un specialist in resurse umane spunea ca ar avea nevoie imediat de peste 1000 de lacatusi, 500 de tamplari, 2000 de mecanici, pe care i-ar angaja si maine. Din pacate nu mai exista si nu are de unde sa ii ia, fiindca tinerii nu invata meserii, fiind manipulati de presa care le spune prostiile pe care le scrii si tu mai sus. Daca invatai la scoala, ai fi stiut ca trebuie sa verifici cu ochii tai, din cifre oficiale, informatiile alea si ai fi vazut ca sunt doar minciuni, ca unii profita de incapacitatea ta de a intelege informatiile si te folosesc ca masa de manevra. Stiu ac tu intelegi asta, ca ti se pare foarte comod sa spui idei bagate in capo de altii fara sa gandesti deloc, ca nu ai cum sa mai intelegi lucrurile astea, dar crede-ma, sunt unii care pot inca si care s-ar putea sa te salveze si pe tine oferindu-ti idei bune sa le inlocuiesti pe cele cu care te otravesti acum.

| AndreiWeisz a răspuns:

Pai n-ai fost si tu la scoala? Tu ce parere ai?

| Kimberly2005 a răspuns:

Da. Profesorii din ziua de azi vin doar sa comenteze ca au salariul mic. La ce ne invata ei pe noi au salariul prea mare.
Avem prea multe teme, si prea multe materii. Pe langa asta mai primim si teste unul peste altul.
Programa scolara este invechita. Vrem ceva mai nou si mai modern. Care sa ne ajute sa retinem ceva.

| Deliiiia a răspuns:

Nu, asta este scuza oamenilor limitați care nu pot face față cerințelor școlare, așa că se complac bazându-se pe astfel de teorii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E mult prea putin, asta este memorie de catel nu de om care vrea sa faca minuni cu mintea lui. O sa fii uimit cati nu se intreaba daca ceea ce vad la Tv este adevarat si nu verifica deloc informatiile, luandu-le de bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

"Chiar au fost reportaje serioase, un specialist in resurse umane spunea ca ar avea nevoie imediat de peste 1000 de lacatusi, 500 de tamplari, 2000 de mecanici, pe care i-ar angaja si maine." - industria se naste acum din nou pe teritoriul numit Romania? Asa sa fie! Amin! Ala cred ca e strain. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

"E mult prea putin, asta este memorie de catel nu de om care vrea sa faca minuni cu mintea lui. O sa fii uimit cati nu se intreaba daca ceea ce vad la Tv este adevarat si nu verifica deloc informatiile, luandu-le de bune." - n-ai zis nimic de Stephen Hawking. Sa vina cu teorii si apoi sa zica "1 = 0" mi se pare culmea prostiei. Ce sa-i faci? O fi si batranetea: omul dupa atatea calcule mai si innebuneste. Ii dau bogatii bani grei sa zica o minciuna. happy

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu, chiar deloc. Problema sistemului de invatamant din Romania nu e ce se preda, ci ce NU se preda. Nu consider ca in materie exista lucruri inutile. Ba chiar as vrea sa se ia exemplul Japoniei si sa avem si noi cluburi. Dar elevii nu-si dau interesul. Mentalitatea cum ca scoala nu te ajuta cu nimic se tot raspandeste. Am citit mai jos ca parintii trebuie sa ii ajute pe copii la teme. haha In toti anii astia de scoala ai mei nu m-au ajutat niciodata la teme, pentru ca nu a fost nevoie. Ai mei m-au invatat sa citesc si sa socotesc dinainte sa intru la scoala. Ba chiar stiam multe cuvinte in engleza si unele formule Pana in clasa a doua eu am invatat prin homeschooling. Poate ca nu toata lumea are astfel de parinti, dar macar ar putea sa le ia carti, atlase, DVD-uri, etc. Aici ar interveni autoeducarea.
Vrei creativitate? Stiai ca exista Consiliul Scolar al Elevilor? In scoala mea se organizeaza in fiecare an targuri de vanzare cu obiecte handmade, unde se implica atat elevii, cat si profesorii. Facem activitati de ecologizare, voluntariat. Organizam tombole. Avem chiar si revista scolii. In fiecare an de scoala altfel se aduna idei din toata scoala si se propun activitati de catre elevi. Se organizeaza excursii si se fac diverse competitii sportive. De asemenea avem proiecte privind stilul de viata sanatos. La geografie, istorie, educatie tehnologica ni se preda cu prezentari powerpoint sau videoclipuri. La fizica facem experimente. La muzica ascultam muzica(evident). In fiecare luna facem o expozitie de arta, alcatuita din picturi, sculpturi, machete, etc. Iar pe hol intotdeauna sunt afise facute de elevi privind anumite subiecte. Totul tine de implicare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

"Vrei creativitate? Stiai ca exista Consiliul Scolar al Elevilor? In scoala mea se organizeaza in fiecare an targuri de vanzare cu obiecte handmade, unde se implica atat elevii, cat si profesorii. Facem activitati de ecologizare, voluntariat. Organizam tombole. Avem chiar si revista scolii. In fiecare an de scoala altfel se aduna idei din toata scoala si se propun activitati de catre elevi. Se organizeaza excursii si se fac diverse competitii sportive. De asemenea avem proiecte privind stilul de viata sanatos. La geografie, istorie, educatie tehnologica ni se preda cu prezentari powerpoint sau videoclipuri. La fizica facem experimente. La muzica ascultam muzica(evident). In fiecare luna facem o expozitie de arta, alcatuita din picturi, sculpturi, machete, etc. Iar pe hol intotdeauna sunt afise facute de elevi privind anumite subiecte. Totul tine de implicare." - asa mai DA! fara catalog cu note. In general, la un interviu de angajare nu se cer note din scoala iar rezultatul e doar admis sau respins. happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

DE fapt lucrurile sunt mai complexe, nu toata lumea le poate intelege. Insa trebuie sa intelegem ca lumea e mult mai complexa decat stim noi si exista nenumarate lucruri adevarate pe care noi nu le stim, dar altii da. Important este sa ai discernamant si sa poti alege pe care sa le crezi. Hawking e de crezut, chiar daca nu il intelegi, nu e el prost, doar tu prea putin informat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Ai ocolit partea cu "1 = 0". happy

| PsyOne a răspuns:

Afirmatia ta este adevarata doar pe jumatate.
Scoala romaneasca ii transforma in ce ai zis tu doar pe cei care aleg sa nu gandeasca. Multa bafta!

Iti recomand un psiholog adlerian

https://www.medicover.ro/detalii-medic/adriana-carmen-badea

| Florinesku a răspuns:

Raspunsul este "Este adevarat ca majoritatea copiilor sunt manipulati si spalati pe creier in timpul scolii cu o programa scolara incarcata care ii obliga mai mult sa toceasca si din lipsa de timp nu mai apuca sa inteleaga ceea ce invata si inteligenta, ratiunea si creativitatea lor este innabusita si irosita"

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce te referi, este foarte neclar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

In scoala se vorbeste despre Big Bang si evolutie care sunt teorii de spalare pe creier si merg pana acolo incat se afirma ca "1=0".

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre Big Bang avem destule dovezi incat sa credem ca este cel mai probabil aadevarat. Sigur ca li se vorbeste copiilor despre asta, nu e spalare pe creier, e stiinta.
Cat despre egalitatea dintre 1 si 0, ea nu se sustine in matematica conventionala, iar eu alte matematici nu stiu. Dar sunt convinsa ca, daca intr-adevar, se preda asta la scoala, se argumenteaza suficient incat sa nu existe dubii. Nu vad nimic rau in ceea ce spui tu, cu cat mai multe informatii si ipoteze, cu atat mai minunat, asa cum am zis, fiecare informatie este o bogatie

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Andersen2k18):

Ai si tu dreptatea ta dar nu e chiar asa cum zici tu,sunt si niste exemple de elevi chiar silitori si cu capu' pe umeri care stiu ce vor sa faca in viata si acum dar cei drept astfel de cazuri se intalnesc mai rar,in rest, sunt numai cocalari, delicventi, alcoolisti care stau la pacanele si fumeaza, bine nici eu nu prea invat asa mult lectiile acasa dar macar stau in banca mea si incerc sa iau note cat de cat bune.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Andersen2k18):

Depinde de profesori, de felul lor de a preda, oricum si ei au aici vina lor dar mai mare e a elevilor de acum dar cea mai mare vina e a astora din invatamant.

| CleanHeart a răspuns:

Un pic ai dreptate
Nu prea se lucreaza pe partea creativitatii
Mai mult conteaza sa memorezi lucruri si sa spui lectia pentru o nota, o nota!
Ceea ce nu imi place este concuratul cu alte persoane si ca cei care nu invata sunt lasati asa si nu sta nimeni de ei sa prinda gustul si sa inteleaga valoarea cartii in viata
Invatamantul este invechit fata de alte tari din Europa
Rusine sa ne fie
Profesorii nu ar trebui sa se creada superiori elevilor si din contra sa fie prieteni ca in alte scoli
Temele mi se par o prostie
Romania este o tara faina dar cu mentalitati invechite
Unii nici nu merg la scoala ca vin din familii naspa si nu stiu sa ii educe se reproduc doad fiindca asa sunt lasati femeia si barbatul
Asa e cand habar nu ai de ceva.
O seara faina! happy