| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca nu trebuie sa zici "sanatate" sau "noroc" cuiva cand stranuta daca sunt mai mult de trei persoane in camera?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Urarea de "noroc" este un obicei popular romanesc si are o conotatie magica.In preajma unei viroze omul mai stranuta si aproapele lui ii ureaza sanatate convins ca astfel va indeparta pericolul.In alte tari si in alte medii nu se obisnuiesc urari cu prilejul stranutului, cei din jur prefacandu-se ca nu au observat micul incident.

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

De ce, sunt gelosi ceilalti pe stranutul respectivului?hee hee

| alexdop21 a răspuns:

Este adevarat, in codul bunelor maniere astazi spune ca nu trebuie sa ii spui cuiva sanatate/noroc cand stranuta, dar parca e anormal sa nu ii urezi asta.

| Ruxiire a răspuns:

Am auzit de la o colega atata tot...stiu ca asa-i frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunele maniere spun ca daca stranuta cineva, trebuie sa te faci ca nu ai auzit, ergo - nu noroc sau sanatate. Indiferent de numarul auditorilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de cand m-am nascut am auzit noroc/sanatate dar la varsta de 13 ani adica anul trecut eu am stranutat in ora de franceza, iar doamna profesoara a corectat colegul ce mi-a spus sanatate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu decand m-am nascut am auzit noroc/sanatate dar la varsta de 13 ani adica anul trecut eu am stranutat in ora de franceza,iar doamna profesoara a corectat colegul ce mi-a spus sanatate...