| kiss99 a întrebat:

Am cumparat cartea bunelor maniere, doar ca in varianta mai mica si am citit-o si scria undeva ca atunci cand o persoana stranuta nu trebuie sa zice.,, sanatate" sau,, noroc" ceea ce toata lumea face. Nu am inteles de ce nu trebuie sa facem asta. Va rog mult sa imi explicati si mie daca stiti.

Multumesc.

3 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Eu eram prin clasa a treia (sau a patra thinking ) când învăţătoarea ne-a spus că se consideră "lipsă de respect" să spui unei persoane "sănătate" sau "noroc"...nu mă întreba de ce pentru că asta chiar nu-mi aduc aminte, dar ăsta este motivul pentru care folosesc foarte rar una dintre cele două formule, iar când o fac mi se pare ceva "straniu" (datorită lipsei de antrenament).

| kiss99 explică:

Sa zici

| SteauaDeYarna a răspuns:

Sa referit in sensul ca cei mai mici de varsta nu trebuie sa le spuna sanate celor mai mari intre 40-70 ani nustu cred ca e asa, profesorul de matematica mi-a spus asa