| Nickokokilas_Yamaha_Nickokoki_1997 a întrebat:

Este adevarat ca Scoala Generala este din clasa I pana in clasa
a IV-a si Scoala Gimnaziala din clasa a V -a pana in clasa a VIII?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa, din punct de vedere legal, conform L.1/2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.23.(1) Sistemul naţional de învăţământ preuniversitar cuprinde următoarele niveluri:
  a) educaţia timpurie (0-6 ani), formată din nivelul antepreşcolar (0-3 ani) şi învăţământul preşcolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mică, grupa mijlocie şi grupa mare;
  b) învăţământul primar, care cuprinde clasa pregătitoare şi clasele I-IV;
  c) învăţământul secundar, care cuprinde:
   (i) învăţământul secundar inferior sau gimnazial, care cuprinde clasele V-VIII;
  (ii) învăţământul secundar superior care poate fi:
  - învăţământ liceal, care cuprinde clasele de liceu IX-XII/XIII, cu următoarele filiere: teoretică, vocaţională şi tehnologică;
  - învăţământ profesional cu durata de minimum 3 ani;
  d) învăţământul terţiar nonuniversitar, care cuprinde învăţământul postliceal.
  (2) Învăţământul liceal este organizat în două cicluri care se succedă: ciclul inferior al liceului, format din clasele a IX-a - a Xa, şi ciclul superior al liceului, format din clasele a XI-a - a XII-a/a XIII-a."

| amaadina a răspuns:

Din cate stiu eu, nu. Invatamantul in Romania este structurat astfel:
1. Gradinita
2. Scoala generala cu :
a) Scoala primara (clasele I-IV),
b) Scoala gimnaziala (clasele V-VIII)
3. Liceul (clasele IX-XII)

| natstygirl a răspuns:

Da